Kraj

Dostosowujemy lokale wyborcze

W skargach kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich osoby z niepełnosprawnością informują o utrudnieniach uniemożliwiających im udział w wyborach. Obowiązujące w Polsce prawo wyborcze nie tylko dyskryminuje osoby niepełnosprawne.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej w ostatnich wyborach w 2007 r. z czynnego prawa wyborczego nie mogło skorzystać nawet 2 mln. osób. Jeśli do grona osób niepełnosprawnych doliczymy osoby po 75 roku życia liczba potencjalnie wykluczonych wyborców będzie liczyła 3 – 4 mln. osób.

Rzecznik Praw Obywatelskich od wielu lat zajmuje się kwestiami dotyczącymi prawa wyborczego, głównie w kontekście realizacji praw wyborczych przez jak największą liczbę obywateli (http://www.rpo.gov.pl/index.php?md=3359&s=1).

Już 14 listopada 2008 r. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zmian polskiego prawa wyborczego ułatwiających obywatelom udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego (http://www.rpo.gov.pl/pliki/12266694270.pdf ).

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Mimo licznych interwencji Rzecznika oraz środowisk organizacji obywatelskich działających na rzecz osób niepełnosprawnych, polski system wyborczy nadal nie jest dostosowany do realizacji praw wyborczych przez szeroką grupę obywateli. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zdecydowali się na podjęcie akcji społecznej „Dostosowujemy lokale wyborcze”.

Od 3 do 31 marca br. za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronach urzędu RPO www.rpo.gov.pl Rzecznik będzie przyjmować zgłoszenia dotyczące niedostosowanych punktów wyborczych, na podstawie który podejmie interwencję. Patronat medialny nad akcją objęła redakcja „POLSKA – The Times” oraz portal Wiadomosći24.pl.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button