Orgaznizacje charytatywne wyrzucone z Sudanu
Dzień wcześniej Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Baszira, którego Trybunał oskarża o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w Darfurze. Kilka godzin później kilku organizacjom cofnięto licencje.
W Sudanie organizacje zagraniczne i międzynarodowe prowadzą działalność w Darfurze. Jest to największa na świecie operacja humanitarna. Władze kraju oskarżały wcześniej organizacje charytatywne o przekazywanie prokuratorom MTK informacji na temat sytuacji w Darfurze.
Z Sudanu wyproszono tak znane organizacje jak brytyjskie Oxfam i Save The Children, amerykańską Care, a także francuskich Lekarzy bez Granic.
Darfur od roku 2003 jest areną krwawego konfliktu. Rozpoczął się on od buntu czarnoskórej ludności przeciw zdominowanym przez Arabów sudańskim władzom centralnym. Buntownicy zarzucają rządowi w Chartumie m.in. dyskryminację.
Od początku konfliktu w tym regionie, gdzie arabskie milicje dżandżawidów dokonywały brutalnych i krwawych czystek etnicznych na terenach zamieszkanych przez czarnych Afrykanów, zginęło około 300 tysięcy ludzi. 2,5 miliona zostało zmuszonych do opuszczenia domów. Powszechnie uważa się, że to obecnie jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie.