Temat budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii (ECOE) w Rudzie Śląskiej co jakiś czas wraca do nas jak bumerang. Czy inwestycja w końcu powstanie?
TOP 5 Silesia Flesz: Wyśmiewamy Sosnowiec, a puma grasuje!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
Inwestycja ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Na początku 2019 roku tym drugim udało się wstrzymać budowę spalarni. Jak się okazuje nie na długo. Dzisiaj wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że w rudzkim magistracie został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji.
O budowie spalarni śmieci mówiło się od dawna
O budowie spalarni mówiono już w 2010 roku. W 2016 roku pojawił się pomysł budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii. Przypomnijmy, że według projektu ECOE, czyli spalarnia śmieci miała powstawać w Rudzie Śląskiej na 16-hektarowej działce znajdującej się w rejonie Drogowej Trasy Średnicowej i ul. Zabrzańskiej, a więc pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem. Zakład miał zająć 5 ha, a pozostała część była przeznaczona na inne inwestycje, w tym suszarnia osadów ściekowych, jako osobny budynek. Zdaniem inwestora, miała to być ekologiczna elektrociepłownia, w której spalaniu ulegałyby tzw. odpady resztkowe i ściekowe.
Jednakże tak szybko, jak pojawiła się informacja o planowanej inwestycji, tak szybko odezwały się głosy sprzeciwu. Mieszkańcy protestowali przeciwko nowej inwestycji, stworzyli także petycję przeciwko jej realizacji. Swój sprzeciw argumentowali, mówiąc, iż inwestycja powstanie zbyt blisko osiedli, spowoduje wzrost natężenia ruchu oraz zanieczyszczenie środowiska, zagrożenie kancerogenne, a nawet spadek wartości nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie spalarni. Członkowie stowarzyszenia zwracali także uwagę na fakt, że rudzkich odpadów do tej instalacji miało trafiać ok. 10 proc. wszystkich zebranych w mieście odpadów, a reszta miała pochodzić spoza miasta.
Spalarnia kością niezgody
Nie pomogły spotkania z rudzianami organizowane przez firmę Eneris, konsultacje społeczne realizowane od 2016 roku czy publiczna prezentacja raportu oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji zorganizowana w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Nie pomogła nawet rozprawa administracyjna, podczas której inwestor odnosił się do zgłaszanych uwag i wniosków. Przedstawiciele Stowarzyszenia Rudzianie Razem podkreślali w marcu br., że przez trzy lata tworzyli analizy, pisali pisma, organizowali spotkania, aż w końcu ich zabiegi przyniosły pożądane rezultaty. Inwestycję wstrzymano.
Spółka Drogopol Ekopark Sp. z o.o. w lutym br. wystąpiła z wnioskiem o wycofanie wniosku z dnia 15 kwietnia 2016 r. o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. W związku z tym prezydent miasta Ruda Śląska umorzył postępowanie w sprawie wydania decyzji. Mogło wydawać się, że w tym miejscu sprawa znajdzie swój finał. Tak jednak się nie stało.
Czy w Rudzie Śląskiej powstanie Ekologiczne Centrum Odzysku Energii?
Dzisiaj wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że w rudzkim magistracie został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji.
– Informuję Państwa, że od wczoraj w Urzędzie Miasta Ruda Śląska został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla inwestycji Ekologiczne Centrum Odzysku Energii. Wnioskodawcą jest spółka Drogopol Ekopark. Mieszkańcy swoje uwagi dotyczące raportu mogą składać do 3 grudnia br. Wcześniej, bo 14 listopada o godz. 17:00 w Urzędzie Miasta / sala sesyjna / odbędzie się rozprawa administracyjna dotycząca ww. dokumentu, podczas której będzie można zadawać pytania przedstawicielom inwestora. ECOE ma powstać na obszarze położonym w północno-środkowej części miasta w rejonie ulicy Drogowej Trasy Średnicowej. Wydajność instalacji została określona na poziomie 120 tys. ton rocznie – pisze Krzysztof Mejer.
Raport, postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz opinia sanitarna Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rudzie Śląskiej znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.
Wszyscy chętni będą mieli możliwość zgłaszania uwag i wniosków do raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Będzie można to zrobić do 3 grudnia br. 14 listopada o godz. 17:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbędzie się rozprawa administracyjna dotycząca ww. dokumentu, podczas której będzie można zadawać pytania przedstawicielom inwestora.
Trzech 19-latków zginęło w Zawierciu. Będzie śledztwo w sprawie tragicznego wypadku [WIDEO]
Spalarnia odpadów powstanie jednak w Rudzie Śląskiej? Inwestor złożył nowy wniosek
(źródło: rudaslaska.com.pl)