Region

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla mieszkańców Katowic

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy 20 listopada mieszkańcy Katowic będą mieli szansę bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. Sezon jesienny to idealny moment, aby przygotować się do walki z tą groźną chorobą, która najsilniej atakuje w miesiącach styczeń – marzec. Tylko w tym sezonie w województwie śląskim zachorowało 82 896 osób. Hospitalizowanych było 87 – o 128% więcej niż w zeszłym roku. Jak podkreślają eksperci, niezmiernie ważna jest profilaktyka, szczególnie wśród osób z grup ryzyka, m.in. wśród diabetyków, dla których zachorowanie na grypę może wiązać się z poważnymi komplikacjami.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Półnagie lekarki w Katowicach! A Śląsk rozgrzany wizją spalarni!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Bezpłatne szczepienia odbędą się 20 listopada br. w godzinach 10:00-14:00 w Centrum Medycznym FCM Zdrowie przy ul. Młyńskiej 23 w Katowicach. Skorzystać ze szczepień może każdy po 18-stym roku życia, jeżeli nie występują u niego przeciwskazania takie jak: aktywna infekcja, gorączka. Na miejscu obecny będzie wykwalifikowany personel medyczny, z którym będzie można wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Szczepienie zalecane jest szczególnie osobom z grup ryzyka – osoby po 55. roku życia, kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe np. astmę, chorobę wieńcową, czy cukrzycę. To właśnie diabetykom eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zadedykowali rok 2019.

-Obecnie mamy do czynienia z epidemią cukrzycy. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 r. cukrzyca będzie jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Diabetycy są szczególnie narażeni na powikłania pogrypowe, które aż 6-krotnie zwiększają ryzyko śmierci w porównaniu do osób zdrowych. Zakażenie wirusem grypy w przypadku osób cierpiących na cukrzycę zaburza kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, co jest groźne zarówno w trakcie trwania choroby, jak też po ustąpieniu jej objawów – wyjaśnia dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, ekspert Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Grypa może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych powikłań, których skutki mogą być śmiertelne. Skuteczność, którą zapewnia szczepionka wynosi ok. 70-80%. Jest zapobiegania zakażeniu wirusem grypy. Profilaktyka wirusa poprzez szczepionki to nie tylko korzyści zdrowotne, ale również społeczne oraz finansowe. Większość Polaków nie decyduje się na profilaktykę, narażając się na groźną chorobę oraz koszt jej leczenia, a ten znacznie przewyższa koszt szczepionki. Przy poważnych powikłaniach takich jak zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego wymagane jest leczenie w szpitalu oraz długi czas rekonwalescencji pacjenta.

Każda przyjęta szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania jednego człowieka, co za tym idzie, rozpowszechnienia się grypy w społeczeństwie. -Szczepienia przeciw grypie powtarzane każdego roku są najskuteczniejszym sposobem walki z wirusem i powikłaniami zagrażającymi życiu. Są one zalecane są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Diabetologiczne – komentuje prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.opzg.pl.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rozczłonkowane ciało w lesie. Grzybiarz znalazł głowę. Nie ma rąk

Katowice: Dzielnice Załęże, Burowiec i Szopienice obejmie PROHIBICJA? Tak chce miasto

Śląskie: Tragiczny wypadek w Lędzinach. Nie żyje 19-latek

 

źr. inf.prasowa

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button