KrajRegion

Jak dopasować karnisze do wystroju wnętrza?

Karnisz to jeden z najważniejszych detali w całym pomieszczeniu. Rzadko zwracamy na niego uwagę, jednak nieodpowiednio dobrany może zepsuć całą aranżację okna. Jak dopasować karnisze do wystroju wnętrza, aby je upiększyć?

 

  1. Jakie karnisze do jakich pomieszczeń?

  2. Na jaki rodzaj karnisza się zdecydować?

  3. Jak dobrać długość karnisza?

  4. Ozdobne zakończenie karniszy – hit czy kit?

 

W wyborze karnisza ważne jest zachowanie jednej, podstawowej zasady – karnisz należy dobrać do wystroju danego pomieszczenia, co oznacza, że do każdego wnętrza może być potrzebny inny karnisz. Wyboru najlepiej dokonać dopiero po zakupie mebli i pozostałych elementów wyposażenia – w ten sposób karnisz będzie można łatwo do nich dopasować, a co za tym idzie, uzyskać spójny charakter wnętrza.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jakie karnisze do jakich pomieszczeń?

 

Karnisz przede wszystkim musi być funkcjonalny, ponieważ to na nim upięte są firany i zasłony. Nie oznacza to jednak, że można zignorować jego wykończenie, a wręcz przeciwnie – należy je dopasować do wystroju i stylu, jaki został zastosowany we wnętrzu. Tak samo jak meble czy dodatki, tak również karnisze tworzone są z przeznaczeniem do uzupełnienia aranżacji w różnych stylach wnętrzarskich. Przykładowo:

 

  • w pomieszczeniach w stylu skandynawskim sprawdzą się karnisze z naturalnych materiałów, głównie drewniane. Można też wybrać modele białe lub srebrne. Najważniejsze jest, aby karnisz nie rzucał się w oczy, a stanowił jedynie neutralny dodatek;

 

  • do wnętrz w stylu glamour pasować będą karnisze z delikatnymi zdobieniami, np. cyrkoniami, ale utrzymane w neutralnych kolorach – zwykle białym lub szarym. Modne są również karnisze zdobione w stylu starego złota – te pasują najlepiej do dodatków w kolorze pastelowego różu;

 

  • wnętrza minimalistyczne, nowoczesne, lubią dodatki stonowane i nieco “zimne”, dlatego do aranżacji w tym stylu wybierane są zwykle karnisze metalowe – srebrne lub w kolorze chromu. Większe znaczenie przykłada się do wykończenia karnisza – nie powinno być zbyt ozdobne, ale eleganckie. Sprawdzają się więc, np. kule lub zakończenia owalne.

 

Przy wyborze karnisza warto pomyśleć o warunkach, jakie będą panowały w pomieszczeniu. Inny karnisz będzie odpowiedni do kuchni, a inny do salonu – uwagę należy przykładać do sposobu czyszczenia i ewentualnej konserwacji (tej mogą wymagać, np. karnisze drewniane).

 

Na jaki rodzaj karnisza się zdecydować?

 

Co do zasady w sklepach dostępne są dwa rodzaje karniszy – pojedyncze i podwójne. Pierwsze z nich pozwalają na powieszenie jednego rodzaju tkaniny – zasłon lub firan, natomiast drugi rodzaj jest przystosowany do powieszenia złożonej, wielowarstwowej dekoracji. Wybór typu karnisza zależy od preferencji właścicieli oraz stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Obecnie w oknach coraz częściej montowane są rolety lub żaluzje, co pozwala zrezygnować z wieszania zasłon, dlatego na popularności zyskały karnisze pojedyncze. Dobiera się je kolorystycznie do pozostałych dodatków i zakańcza zgodnie z zastosowanym stylem aranżacji. Karnisze podwójne stosowane są, np. we wnętrzach rustykalnych, vintage lub w stylu romantycznym, gdzie każdy detal ma swoje znaczenie, a w poszczególnych elementach wykończenia widoczne są wpływy minionych lat.

 

Jak dobrać długość karnisza?

 

W wyborze karnisza ogromne znaczenie ma jego długość. Zbyt krótki będzie wyglądał nieestetycznie, a zbyt długi może zaburzyć proporcje okna. Karnisze zwykle montuje się na ścianie, rzadziej stosuje się karnisze sufitowe. Punktem wyjścia jest długość pomieszczenia. Od niej należy odjąć od 20 do 30 cm (po 10-15 cm z każdej strony karnisza) – w ten sposób można otrzymać optymalną długość całej instalacji. Warto pamiętać, że nie chodzi jedynie o długość drążka, tę należy powiększyć o ewentualne zakończenie karnisza. Karnisz ścienny montuje się na wysokości około 10 cm od ramy okiennej.

 

Sam drążek powinien być na tyle długi, aby możliwe było rozsunięcie firany lub zasłony poza szerokość otworu okiennego. Z drugiej strony pod uwagę należy wziąć możliwość swobodnego otworzenia okna, kiedy wisząca tkanina zostanie zsunięta. Drążek optymalnej długości sięga od 15 do 25 cm poza wnękę okienną z każdej jej strony i jest dłuższy od parapetu. Karnisze, których drążek jest dłuższy niż 2,2 m potrzebują dodatkowego wspornika pośrodku swojej długości. Nie bez znaczenia jest również średnica drążka – karnisze z drążkiem o małej średnicy, np. 16 mm zwykle nie są dłuższe niż 2m.

 

Ozdobne zakończenie karniszy – hit czy kit?

 

Już kilkanaście lat temu karnisze przestały być jedynie funkcjonalnym dodatkiem, ale stały się integralnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Z tego powodu coraz częściej wybierane są ozdobne zakończenia karniszy ze sklepu Castorama – to prawdziwy hit wnętrzarski, którego nie może zabraknąć w żadnej aranżacji przestrzeni okiennej. Zakończenia karniszy mogą być minimalistyczne lub bardzo dekoracyjne – w każdym wariancie stanowią ozdobę, z której nie warto rezygnować.

 

źródło: materiały partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button