KrajRegion

Jaki dom na wąską działkę?

Posiadanie albo zakup wąskiej działki, to znaczy takiej o szerokości mniejszej niż 20 metrów, wiąże się z tym, że planowany na niej dom będzie musiał spełniać określone wymagania. Będą to rozwiązania, w których pewne z nich ustalone są prawnie, inne zaś podyktowane są wygodą oraz funkcjonalnością budynku. Jak zaplanować dom na wąską i długą działkę? O tym poniżej

 

Działki budowlane w Polsce

Jaki dom postawić na wąskiej działce?
Jaki dom postawić na wąskiej działce?

W naszym kraju, w wielu miejscach, można spotkać się z działkami, które są wąskie i mało praktyczne w usytuowaniu. Taki stan rzeczy, czyli liczne działki, których szerokość jest mniejsza niż 20 metrów, wynika z kilku przyczyn. Ma to związek przede wszystkim z historycznym ukształtowaniem terenu oraz dziedziczeniem ziemi z pokolenia na pokolenie. Po podziałach spadkowych, takie wąskie pasy połaci zaczęto masowo odralniać, a następnie wyprzedawać – pod budowy domów. Takie działki są dość popularne, ponieważ często znajdują się na przedmieściach i są atrakcyjne cenowo. Inwestorów do takich działek przyciąga również to, że są one przeważnie uzbrojone. Pojawienie się wąskich działek to także domena dużych aglomeracji miejskich. Są to bowiem drogie tereny pod zabudowę, które jednak i tak przyciągają wielu chętnych. W związku z tym chcący jak najwięcej zarobić deweloperzy dzielą tereny i budowy na pasy wąskich działek. Jeżeli ma się wybór, to najlepiej wybrać i kupić taką, której krótszy bok nie będzie mniejszy niż 20 metrów. Dzięki temu będzie można wybudować taki dom, którego szerokość wynosić będzie co przynajmniej 10 metrów. Będzie on więc komfortowy i wygodny.

Dom na wąskiej działce: ograniczenia formalne

Dom na wąskiej działce: ograniczenia formalne
Dom na wąskiej działce: ograniczenia formalne

Budując dom na długiej a wąskiej działce, ma się przed sobą nieco utrudnione zadanie. Musi być on bowiem funkcjonalny, ale w wielu przypadkach trzeba również pamiętać o konieczności zachowania odpowiednich odległości od granicy posesji (co zostało określone prawnie). Trudniej jest w takim przypadku z domem parterowym, nieco łatwiej z piętrowym – o mniejszym obrysie. Obowiązujące obecnie przepisy prawa budowlanego, określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (i nowelizowane w roku 2009), w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określają:

  • gdy ściana domu posiada okna i drzwi, to odstęp pomiędzy nią a granicą działki ma wynieść 4 metry,
  • kiedy działka ma mniej niż 16 metrów szerokości, to wtedy pomiędzy jej granicą a ścianą bez okien i drzwi można zachować jedynie do 1,5 metra odstępu – jeżeli taką możliwość dopuszcza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego; kiedy tak nie jest, odległość ta musi wynieść 3 metry,
  • należy zachować 1,5 metra odległości pomiędzy granicą działki a balkonem, tarasem, gzymsem, okapem, daszkiem, schodami i innymi wysuniętymi elementami budynku,
  • kiedy budynek przylega ścianą do ściany budynku istniejącego na działce sąsiedniej, to wysokość budynku (wybudowanego na granicy działki) musi być zgodna z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym albo musi zostać potwierdzona decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Trzeba pamiętać, że zanim wybierze się projekt domu na wąską działkę, wcześniej sprawdzić należy aktualne informacje o możliwościach i warunkach zabudowy danej posesji. Posłuży do tego Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, a jeśli go nie ma, to Urząd Gminy powinien ustalić warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jaki dom na wąską działkę?

Długa i wąska działka to oczywiście nie miejsce na rozłożysty dom parterowy. Nie oznacza to jednak, że nie da się nie niej wybudować wygodnego i funkcjonalnego budynku. Wręcz przeciwnie: wystarczy tylko postawić na wielokondygnacyjną budowlę, najlepiej z piwnicą albo użytkowym poddaszem. Projekty takich domów z konieczności zakładają zagospodarowanie budynku na planie prostokąta, w którym jeden bok jest dużo dłuższy od drugiego. Dom z kilkoma kondygnacjami jest dobrą opcją na wąskiej działce, gdzie nie istnieje możliwość dobudowania dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. Wtedy, np. w piwnicy można usytuować składzik narzędziowy, mały warsztat lub też przechowalnię narzędzi i mebli ogrodowych.

Przed rozpoczęciem budowy domu z piwnicą należy postarać się o pozwolenie. Decyzja o pozytywnym rozpatrzeniu takiego wniosku wynikać będzie z przestrzennego zagospodarowania terenu. Jednak w przypadku wąskich działek uzyskanie takiego pozwolenia jest najczęściej jedynie formalnością. Później zaś należy wykonać dwa odwierty geologiczne, by zbadać grunt i poziom wody gruntowej. Pozwoli to ocenić, czy budowa domu z podpiwniczeniem będzie opłacalna, gdy w trudnych warunkach trzeba będzie zainwestować w doskonałej jakości materiały izolacyjne. Kiedy poziom wód gruntowych działki jest znacznie wyższy niż planowany poziom podłogi piwnicy, to rozsądną ekonomicznie decyzją będzie zrezygnowanie z budowy podpiwniczenia. Inną opcją jest zaś budowa bardzo wysokiego parteru.

Gdy w domu nie pojawi się piwnica, to jej doskonałym zastępstwem w domu piętrowym stać się może poddasze użytkowe. Wtedy niektóre pomieszczenia można przenieść z parteru na piętro, na dolnej kondygnacji zostawiając miejsce np. na pomieszczenia gospodarcze. Choć podpiwniczenie (z punktu widzenia oszczędności) jest opcją droższą, to niekiedy jest ono jedyną możliwością do usytuowania niektórych pomieszczeń (np. w przypadku większej rodziny). Tak więc projekt domu na wąskiej działce powinien być zawsze uzależniony od konkretnych potrzeb inwestorów.

W domu na wąskiej działce duże znaczenie może mieć też samo rozplanowanie pomieszczeń. Pokoje użytkowe najlepiej umieścić jest na stronie południowej, a na północnej usytuować pomieszczenia gospodarcze (spiżarnię, pralnię, składzik czy kotłownię). Takie pomieszczenia można bowiem zaplanować bez okien, powstanie “pusta” ściana, a dom będzie można przybliżyć na odległość 1,5 metra do granicy działki. Takie rozwiązanie (brak otworów okiennych), będzie korzystne także jeśli chodzi o uniknięcie dużych strat ciepła. Budując dom na wąskiej działce, szczególnie w dużych aglomeracjach (gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni jest bardzo cenny), dobrym pomysłem może stać się postawienie na dom typu bliźniak, ewentualnie dom szeregowy. Może wyglądać on wtedy bardziej atrakcyjnie niż podłużny budynek niemal “przyklejony” do ogrodzenia działki sąsiada.

Optymalne ustawienie domu pod względem stron świata

Optymalne ustawienie domu pod względem stron świata
Optymalne ustawienie domu pod względem stron świata

Wybrany projekt domu powinien idealnie pasować do działki na której stanie budynek. To dopasowanie nie tyczy się jednak jedynie rozmiarów, ale także dostosowania rozkładu budynku do stron świata.

Jeśli chodzi o sypialnie, to tutaj pojawiają się zwolennicy dwóch opcji, to znaczy umieszczenia ich od wschodu albo od zachodu. Opcję wschodnią wybierają osoby, które lubią poranki i chcą, by budziły je mocne promienie Słońca. Natomiast ci, którzy nie lubą gdy budzi ich światło, obstają za sypialniami od zachodu, w których ostatnią część dnia spędza się zgodnie z naturą: to znaczy w zachodzących promieniach Słońca. To łagodnie wprowadza w nastrój odpoczynku.

Od wschodu lub zachodu najlepiej jest też umiejscowić ewentualny taras.

Natomiast od północy, tak jak było wspomniane już wcześniej, najlepiej jest umieścić pomieszczenia gospodarcze (pralnię, suszarnię), kotłownię czy nawet garaż. Nie muszą być to bowiem miejsca dobrze doświetlone, ponieważ nie spędza się w nich zbyt wiele czasu. Nie muszą być też tak mocno ogrzewane jak reszta domu. Niekiedy od strony północnej umieszcza się też łazienki, a nawet kuchnie, czyli pomieszczenia które generują dużo ciepła.

Takie rozplanowanie pomieszczeń określa się często “buforem cieplnym od północy”. Jest tak, ponieważ to ta strona domu jest najbardziej narażona na zimne wiatry i długo schnie po deszczu. Kiedy na takie negatywne warunki nie będzie narażona część mieszkalna, to będzie można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Natomiast od strony południowej, czyli tej która zapewnia największą ilość światła w trakcie dnia, zaleca się umiejscowienie salonu oraz samego wejścia do budynku.

Projekt domu: gotowy czy indywidualny?

Wybór pomiędzy wymienionymi powyżej rozwiązaniami zazwyczaj sprowadza się do decyzji między projektem tańszym (projekt gotowy z katalogu) a droższym (projekt indywidualny). Należy jednak zaznaczyć, że projekt z katalogu będzie tańszy w zakupie, później jednak zawsze trzeba go zaadaptować do potrzeb konkretnej działki, co generuje dodatkowe koszta. Szczególnie jeśli chodzi o działki wąskie, w których istotny jest układ posesji, samych pomieszczeń oraz elementów takich jak garaż czy taras. Co jednak ważne, adaptacja – choć jest przede wszystkim dostosowaniem projektu do technicznych aspektów działki – to jednak pozwala także na wprowadzenie do projektu drobnych poprawek: wizualnych albo praktycznych. Oferta gotowych projektów domów MGProjekt jest też bardzo różnorodna, dużą zaletą jest również to, że bez problemu można obejrzeć wizualizacje domów, które zostały już z nich wybudowane. Taka opcja zapewnia też pewność dokumentacji oraz wysoką jakość koncepcji architektonicznej.

Stworzenie projektu domu na wąską działkę czasem może stać się nie lada wyzwaniem. Kiedy ma ona bardzo nietypowy rozmiar czy kształt, w którym ważne jest dokładne wykorzystanie każdego metra kwadratowego, a powierzchnia terenu posiada duże na przykład duże spadki, to najlepszą opcją będzie ta o projekcie indywidualnym. Będzie on także wskazany, gdy inwestor ma bardzo sprecyzowane wymagania i potrzeby względem budynku. Natomiast kiedy działka jest wąska, jednak jej wymiary są standardowe, można zdecydować się na gotowy projekt domu. Ich katalogi są obecnie naprawdę szerokie i po adaptacji mogą sprawdzić się bardzo dobrze. Jak więc widać, choć w Polsce wąskie działki zdarzają się bardzo często, to jednak nie muszą one być problematyczne jeśli chodzi o projekt i budowę domu. Prawo określa bowiem jasno najważniejsze ograniczenia formalne, na działce można postawić dom piętrowy lub z podpiwniczeniem, a dopasowanie układu wnętrz do stron świata pozwoli na jak najlepsze wykorzystanie światła słonecznego.

 

źródło: materiały partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button