Region

Zakończył się V Festiwal Nauki!

W tym roku tematyka Festiwalu skoncentrowana była przede wszystkim wokół nowoczesnych technologii. Poruszono takie zagadnienia jak: rozproszone systemy komputerowe, wysokiej klasy roboty medyczne, nowoczesne metody badania w medycynie, systemy telekomunikacyjne, systemy ekspertowe, sztuczna inteligencja, systemy inteligentnego monitoringu, szerokopasmowy Internet. Ale to nie wszystko.

Festiwal otworzyła ważna społecznie przede wszystkim, ale i pokazująca ogromny postęp w medycynie – debata panelowa pt. „Na szczycie stromej góry. Opowieści o transplantacjach”. Debatę poprowadzili dziennikarze Gazety Wyborczej, a wśród dyskutantów znaleźli się lekarze, socjologowie, księża. W spotkaniu wzięła udział również osoba, która dzięki transplantacji rogówek po 20 latach odzyskała wzrok. W debacie uczestniczyło 500 słuchaczy. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć związana z transplantologią.

W czasach kryzysu – a w takich właśnie żyjemy – konieczne jest szukanie konstruktywnych rozwiązań wyjścia z trudnych sytuacji. Dlatego temat ten również został poruszony podczas V Festiwalu Nauki. W debacie nt. „Zarządzanie firmą w czasach kryzysu” udział wzięli wybitni profesorowie: Irena Hejduk, Wiesław Grudzewski, Marek Lisiński oraz doświadczony praktyk – dr Adam Jabłoński – moderator dyskusji.

Gościem specjalnym przedsięwzięcia był prof. Grzegorz Kołodko, którego wykład „Wędrujący świat” zgromadził setki uczestników.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W związku z trwającymi debatami na temat globalnego ocieplenia odbyły się dwa spotkania: wykład prof. Pawła Rudawego pt. „Procesy kosmiczne a klimat Ziemi, czyli globalne ocieplenie z perspektywy astronoma” oraz prof. marka Lewandowskiego – „Aktywna Ziemia – zrozumieć, aby przetrwać”.

Nie zabrakło również spektakularnych pokazów fizycznych: „Wahadło, co fizykowi na nogę spadło” oraz „Fizyk czyta komiksy”. W pokazach fizyków łącznie udział wzięło ponad 1000 osób.

Wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, ale nie tylko, zaprosiliśmy do udziału w debacie panelowej „Pamięć i przestrzeń – o przekształceniach przestrzeni w województwie śląskim”. Debatę poprowadziła prof. Kazimiera Wódz, a udział w niej wzięli m.in. dziennikarze, socjologowie, przedstawiciele ważnych instytucji regionu, m.in. Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego.

Spotkania festiwalowe odbywały się, jak co roku, nie tylko w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej, ale również w instytucjach towarzyszących. W tym roku pozyskaliśmy wielu partnerów przedsięwzięcia, m.in. Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. W tym roku uczestnicy Festiwalu Nauki mogli wziąć udział w konkursach dotyczących przedsięwzięcia i wygrać ciekawe nagrody, m.in. bilety do kina Helios w Dąbrowie Górniczej, do Teatru Zagłębia w Sosnowcu, zaproszenia na kolację w Jazzclubie Hipnoza w Katowicach oraz specjalne karnety do Studia Zdrowia i Urody „Allegro” w Dąbrowie Górniczej. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Łącznie w V Festiwalu Nauki Wyższej udział wzięło ponad 6 tys. uczestników. Odwiedzili nas uczniowie ponad 40 szkół usytuowanych w całym województwie śląskim.

Honorowy patronat nad V Festiwalem Nauki objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Prezydent Miasta w Dąbrowie Górniczej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button