Czy wiesz, że właściciele takich samych pojazdów, którzy mieszkają we Wrocławiu, mogą zapłacić za OC nawet o kilkaset złotych więcej niż gdyby byli z Rzeszowa? Tak, tak. Miejsce zamieszkania kierowcy ma ogromne znaczenie dla ostatecznej wysokości składki. Chcesz wiedzieć, dlaczego tak jest, gdzie jest najtaniej i… co zrobić, żeby płacić za ubezpieczenie mniej bez konieczności przeprowadzania się na drugi koniec Polski? Czytaj dalej.
Dlaczego miejsce zamieszkania wpływa na wysokość OC?
Powód, dla którego ubezpieczyciele przy wyliczaniu składki OC biorą pod uwagę miejsce zamieszkania, jest prosty. Od tego, gdzie mieszkasz, zależy w dużym stopniu prawdopodobieństwo tego, że będziesz uczestniczyć w kolizji. Zastanów się: jak różny będzie Twój sposób poruszania się autem, gdy mieszkasz w Warszawie i gdy mieszkasz w niewielkiej wiosce na Podkarpaciu czy Podlasiu? W stolicy każdego dnia będziesz się musiał mierzyć na drodze z tysiącami innych aut, korkami, ogromną liczbą skrzyżowań kolizyjnych, przejeżdżaniem przez tory tramwajowe, tłumem pieszych przekraczających przejścia (i nie tylko)… A to tylko niektóre czynniki, które podnoszą ryzyko wypadku. Co zaś, gdy mieszkasz w mniejszej miejscowości? Aut na drogach będzie tam znacznie mniej, a liczba skomplikowanych i niebezpiecznych węzłów drogowych – niższa. W związku z tym spada również zagrożenie wypadkiem. Ubezpieczyciele dostrzegają to. Dlatego traktują miejsce zamieszkania jako jeden z czynników determinujących ostateczną wysokość składki OC.
W jakich miastach OC jest najtańsze?
Wiesz już, że OC będzie wyższe, jeśli mieszkasz w dużym mieście, a niższe, gdy w małej miejscowości lub na wsi. Warto jednak wiedzieć, że każde z dużych miast rządzi się swoimi prawami. A to oznacza, że w np. Rzeszowie zapłacisz za OC mniej niż w Warszawie – potwierdza to również Ubezpieczamy Auto. Wyliczając stawki dla poszczególnych miast ubezpieczyciele biorą pod uwagę m.in. statystyki policyjne – tj. liczbę wypadków drogowych danego roku – jak również poziom natężenia ruchu czy stan i stopień skomplikowania dróg.
I tak, w ostatnim roku wśród najtańszych dużych miast znalazły się Rzeszów, Kielce oraz Opole. Na drugim biegunie są zaś Wrocław (statystycznie najdroższy!), Warszawa oraz Gdańsk. Rozbieżności między Wrocławiem a Gdańskiem sięgnęły nawet powyżej 50%!
Czy można jakoś obniżyć OC bez przeprowadzania się do małego miasta?
Jak najbardziej tak! Pamiętaj przede wszystkim, że na wysokość OC wpływa cały szereg czynników. Najbardziej liczą się model, marka oraz wiek auta, jak również Twoja historia drogowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe w wyliczeniach biorą też pod uwagę Twój wiek, stan cywilny (!) oraz długość posiadania uprawnień do jazdy autem.
Jednak najbardziej liczy się to, u którego ubezpieczyciela wykupisz ochronę od odpowiedzialności cywilnej. Pamiętaj, że zakres podstawowego ubezpieczenia jest zawsze dokładnie taki sam. Dlatego przy OC płacenie wyższych składek jest zawsze nieopłacalne. Tymczasem różnice między ofertami poszczególnych towarzystw mogą wynieść nawet kilkaset lub więcej złotych!
Dlatego czasem, aby zapłacić mniej, wystarczy sprawdzić ubezpieczenia OC samochodu w kalkulatorze OC/AC. Nawet szybkie zestawienie ze sobą poszczególnych ofert pozwoli zaoszczędzić, i to bez przeprowadzki!
źródło: materiały partnera