KrajRegion

Czy język C++ jest językiem wymagającym?

Języków programowania jest kilka np.: JavaScript, SQL, C#, PHP, czy Phyton. Jednak język służący do programowania C++ wyróżnia się na ich tle. Na pewno można powiedzieć o nim, że jest wymagający jednak przy bliskim spotkaniu zdecydowanie zyskuje, żeby to zrozumieć należy poznać podstawy jego działania.

 

Zacznijmy od początku

Język programowani maszyn nie jest współczesnym pomysłem. Jego początki miały miejsce już w XVII wieku. Wtedy mówiono o potrzebie powstania języka, który będzie pokazywał stricte sens wypowiedzi bez ubierania go w ładne słowa. W XIX wieku Lovelance stworzyła pierwszy program komputerowy, który miał zostać użyty w niepowstałej jeszcze wtedy Maszynie Analitycznej. Lata 40. XX wieku to, czas powstania pierwszych komputerów, służyły one poprawie działań militarnych podczas II Wojny Światowej. Ówczesne komputery nie działały jednak na zasadzie kodu, działało na zadzie otrzymywanych komend- były to języki niskiego poziomu, bardzo trudne do przyswojenia. Pierwszy język wysokiego poziomu dotyczący programowania powstał w 1949 roku, był to Short Code. Miał on jednak ogromną wadę w postaci konieczności ręcznego tłumaczenia przez programistę kodu na system binarny.

Przełomem w dziedzinie języków programowania stanowił rok 1951, kiedy to powstaje pierwszy kompilator A- o System. Program ten sam tłumaczył to co wprowadził człowiek na system binarny, by potem przełożyć go na język maszyny. To ważne odkrycie zawdzięczamy Grace Hopper, ponieważ od tego momentu rozwój w dziedzinie języków programowania nastąpił dynamicznie doprowadzając do aż do języka C++.

Na czym, się opiera programowanie C++?

Praca w języku C++ wymaga znajomości budowy oraz sposobu funkcjonowania komputerów. Phyton, czy JavaScript pozwalają skupić się na tym co programiści chcą osiągnąć. W przypadku programowania C++ programista musi wiedzieć wszystko o tym, w jaki sposób działa procesor, w jaki sposób działa pamięć oraz ile jej potrzeba do zapisania każdej zmiennej. Ten język programowania najlepiej sprawdza się w przypadku programistów bardzo dobrze zorientowanych oraz interesujących się budową sprzętu. Warto zatem rozważyć uczestnictwo w kursach czy wybrać szkolenie c++.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Krótka charakterystyka

Język C++ jest następcą bardzo długo funkcjonującego języka C. Zmienił jednak w znaczący sposób programowanie proceduralne dodając do niego programowania obiektowe. Dla tego języka, jak w zasadzie dla każdego języka programowania dostępne mamy środowiska programistyczne, np. Visual Studio. Pisanie kodu odbywa się w dedykowanym edytorze. Język C++ wymaga definiowania klas, które są odpowiedzialne za części programu, który tworzymy. Kolejnym krokiem jest utworzenie funkcji oraz zapisania kodu, który składa się a pętli i warunków, tak by zrealizować nasze wymagania. Cechą, która najbardziej odróżnia język C++ od innych, które funkcjonują na naszym rynku jest fakt, iż wymaga on od nas zarządzania pamięcią.

Praktyka czyni mistrza

Pisząc program musimy wiedzieć jaką ilością pamięci RAM dysponujemy, tak byśmy mogli w momencie zapisania danych określić w kodzie, gdzie i ile pamięci będzie na nie zarezerwowane. Kiedy tworzymy kod przy pomocy języka C++, nie jest możliwe odczytanie go przez procesor naszego komputera. Kolejnym krokiem więc jest przetworzenie kodu na język maszynowy. Dzieje się to za pomocą kompilatora, co skutkuje możliwością uruchomienia go na procesorze. Dlatego właśnie praca w tym języku wymaga dobrej znajomości sprzętu. Najczęściej każdy system wymaga osobnej kompilacji- napisanie kodu na sprzęcie, którego działanie opiera się na Windows nie skompiluje się na tym, który działa na Linux i odwrotnie.

Nie należy oceniać książki po okładce, tak samo z językiem C++, nie warto się zrażać, zanim się z nim zapoznamy. Najczęściej wszystko, co wartościowe w naszym życiu wymaga od nas odrobiny wysiłku. Poznanie języka C++, na pewno jest warte poświęcenia naszego czasu. Badania wskazują, że aż 59% programistów zna i pracuje na języku C++ dlatego warto skorzystać z  pomocy najlepszych specjalistów na rynku i skorzystać ich rad tak by nasza kariera w IT ciągle się rozwijała. Zapraszamy na https://www.alx.pl/

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button