Do Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach przyjęto kobietę z podejrzeniem koronawirusa.
TOP 5 Silesia Flesz: Tajemnicze przedmioty i martwe zwierzęta w kanalizacji? To nie żarty!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
Od 10 marca przez dwa dni SOR w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach był zamknięty. W szpitalu przebywała kobieta z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.
Objawy, z jakimi pacjentka trafiła do szpitala, wskazywały na zarażenie wirusem z Chin. W dodatku okazało się, że jej rodzina wróciła z Włoch.
W sprawie pacjentki szpital konsultował się z oddziałami zakaźnymi w Bytomiu i Chorzowie. Postanowiono pobrać od kobiety próbki do badań – te dały wynik negatywny. SOR został ponownie otwarty dla pacjentów, ale planowane zabiegi w szpitalu zostały odwołane.
Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są już m.in.: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
- Częste mycie rąk używając mydła i wody.
- Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa. Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację dotyczące podstawowych środków ochronnych przeciwko koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. -Apelujemy do mieszkańców o zapoznanie się z poniższym komunikatem i stosowaniem się do wskazówek w nim zawartych – mówią przedstawiciele resortu zdrowia
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. we Włoszech, w Niemczech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Polsce) kolejne osoby.
Wszelkie informacje dotyczące koronawirusa są dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak również pod numerem całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.
Śląskie: Teatry, kina, stadiony. Wszystko się zamyka przez epidemię koronawirusa!
Śląskie: Milion złotych w dziupli! [WIDEO, ZDJĘCIA]