KrajRegion

Koronawirus. Osoby bezdomne również ze wsparciem resortu

Zdrowie i życie ludzkie jest najważniejsze. Dlatego w związku z pandemią koronowirusa podjęte zostały działania, których celem jest profilaktyka i zapewnienie pomocy osobom wymagającym wsparcia – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

TOP 5 Silesia Flesz: Tajemnicze przedmioty i martwe zwierzęta w kanalizacji? To nie żarty!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Dziecko i rodzic razem w domu

Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań profilaktycznych, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Działania te mają na celu ograniczyć duże skupiska ludzi. Im mniej ludzi w jednym miejscu, tym mniejsze szanse na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa lub innych wirusów.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dlatego podjęliśmy decyzję o zawieszeniu zajęć w żłobkach, przedszkolach i szkołach. W placówkach, zarówno publicznych jak i niepublicznych, do dnia 25 marca nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczne. W takim przypadku rodzicowi dziecka – wychowanka zamkniętej placówki – będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w postaci dodatkowych 14 dni na opiekę nad dzieckiem lub kilkorgiem dzieci poniżej 8 lat – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Co ważne, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do ogólnego limitu 60 dni w roku na sprawowanie opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8.  Okres wypłaty dodatkowego zasiłku  opiekuńczego nie wlicza się również do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

Seniorzy i niepełnosprawni pod szczególną troską

Ze szczególną troską zwracamy uwagę na sytuację osób starszych i niepełnosprawnych. Ta grupa jest szczególnie zagrożona zakażeniem ze względu na wiek, stan zdrowia i inne okoliczności, które powodują obniżenie odporności.

– Dlatego w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów i osób niepełnosprawnych podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działalności klubów i domów seniora, w tym placówek działających w ramach Programu Senior+, a także centrów i klubów integracji społecznej oraz środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej do 25 marca – informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zwracamy także uwagę na dokładne przestrzeganie zasad higieny:

  • częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.)
  • regularne mycie lub dezynfekowanie za pomocą wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego powierzchni dotykowych w tym:
    •  biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze
    • różnego rodzaju sprzętu oraz wyposażenia pomieszczeń ułatwiających codzienne funkcjonowanie, jak wózki inwalidzkie, balkoniki czy kule.

Osoby bezdomne również ze wsparciem

Ministerstwo pamięta także o osobach bezdomnych. W placówkach, z których pomocy korzystają, ma zostać wprowadzony i bezwzględnie przestrzegany wzmożony reżim sanitarny oraz wdrożenie szczególnych zasad higieny wszelkich powierzchni, sprzętu i wyposażenia placówki, monitorowania i ograniczenia do minimum ruchu osobowego oraz monitorowanie stanu zdrowia personelu oraz osób korzystających ze schronienia. Wszystkie te działania są podejmowane w trosce o osoby bezdomne, jak i również o pracowników tych placówek.

Nieść pomoc i wrażliwość

Do jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego prowadzących domy pomocy społecznej oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze przesłane zostały rekomendacje dotyczące podjęcia działań w celu uniemożliwienia wstępu na teren placówek osobom, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia ciągłości działalności. Dodatkowo mieszkańcy domów pomocy społecznej i personel oraz dzieci z placówek opiekuńczo wychowawczych mają zostać poinformowani o konieczności ograniczenia aktywności poza terenem placówki, a także o konieczności przestrzegania zasad higieny i wskazówek Głównego Inspektora Sanitarnego.

W przypadku ośrodków wsparcia prowadzących miejsca całodobowego pobytu zalecenie dotyczy zapewnienia stosownej opieki nad osobami, które obecnie przebywają w tych miejscach, a także ograniczenie przyjmowania nowych osób.

Także dla samych kierowników i pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej przygotowano szereg zaleceń na czas trwającej pandemii, w tym m.in.:

  • Ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt w terenie
  • Zapewnienie pracownikom dostępu do niezbędnych środków higieny
  • Pracownicy powinni zapoznać się i stosować do zasad dotyczących zapobiegania koronawirusa oraz zaleceń inspekcji sanitarnej
  • Wszelkie sprawy należy załatwiać i procedować w formie elektronicznej i poprzez rozmowy telefoniczne

Z kolei w piśmie do wojewodów podkreślona została konieczność niesienia pomocy osobom wymagającym szczególnej troski: starszych, samotnych, czy niepełnosprawnych. Równie istotna jest w tym kontekście pomoc dostępnych na terenach jednostek samorządu terytorialnego służb tj. policji, straży miejskiej i gminnej, pracowników ośrodków pomocy społecznej.

Zapewnić posiłki i opiekę dla potrzebujących

Kolejną istotną kwestią jest zabezpieczenie pomocy w formie posiłku i produktów żywnościowych dla tych osób, które objęte są domową kwarantanną. Gmina jest zobowiązana do przyznania pomocy w przypadku, gdy osoba starsza, samotna, niepełnosprawna nie jest w stanie zapewnić sobie ciepłego posiłku. W tym przypadku wójt, burmistrz, prezydent w porozumieniu z kierownikiem właściwej jednostki organizacyjnej wyznacza osobę, która dostarczy posiłek do osoby objętej kwarantanną.

Oprócz tego rekomenduje się udzielanie pomocy w postaci interwencji kryzysowej oraz specjalistycznego poradnictwa psychologicznego w formie rozmowy telefonicznej dla osób objętych kwarantanną.

– Ważne jest również zapewnienie opieki dla osób, które wskutek przejścia choroby, po leczeniu w szpitalu potrzebują wsparcia. Wymagane jest zatem, aby takie osoby otrzymały w trybie pilnym wsparcie w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych – podkreśla minister Marlena Maląg.

Każda pomoc się liczy

W tym miejscu pragniemy zaapelować do organizacji społecznych, pracowników i wolontariuszy organizacji społecznych oraz ludzi dobrej woli o pomoc, szczególnie jeśli chodzi o opiekę nad osobami starszymi, samotnymi i niepełnosprawnymi, a także nad osobami objętych kwarantanną. Aby w miarę możliwości nieśli pomoc osobom niesamodzielnym w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie pilnych spraw urzędowych i pocztowych.

Również prosimy o czynne zaangażowanie w profilaktykę i informację w zakresie przeciwdziałania koronowirusom. Wszelkie informacje na ten temat dostępne są na stronie gov.pl/koronawirus.

– Państwa pomoc i wsparcie jest nieodzowna w czasie trwającej pandemii. Nasze wspólne działania wpisują się w nurt solidarności międzypokoleniowej. Ta solidarność dziś jest nam potrzebna, jak nigdy wcześniej – mówi minister Marlena Maląg.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Msze święte odwołane! Jest decyzja i dekret diecezji!

Koronawirus: galerie handlowe zamknięte do odwołania [LISTA ZAMKNIĘTYCH SKLEPÓW]

Szczepionka przeciwko koronawirusowi. Testy będą przeprowadzone na ludziach

 

źr. MRPiPS

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

2 komentarze

  1. BZDURY !!!!
    Domy dla bezdomych , noclegownie i schroniska nie dostały zadnych wytycznych. wręcz traktowni są pracownicy w taki sposób ze mają się tym zajmować bo niby takie mają powołannie. Żadnego wsparcia. Wręcz jak człowiek wprowadził swoje zasady to są naciski żeby ich nie przestrzegać !!!!
    Bo ludzie muszą jechać do MOPS czyli muszą skorzystać z miejskiej komunikacji i mieć kontakty z innymi.
    Tylko sie pisze pod publikę. Stos bzdur !

  2. To prawda. W Częstochowie nie ma żadnych wytycznych. W jednym czasie około 500 osób jest na posiłku. Rząd powinien pomoc takim osobom i ludziom odpowiedzialnym za takie miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button