Na czym polega ulga na start? Dla kogo jest przeznaczona i jak z niej skorzystać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule, w którym w szczegółowy sposób w wyjaśniliśmy te kwestie. Ponadto w tekście znajdziesz informacje dotyczące tego, z jakimi formalnościami wiąże się to rozwiązanie. Zapoznaj się!
Ulga na start – na czym polega?
Mówiąc najprościej, ulga na start przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli prowadzić działalność gospodarczą np. sklep internetowy. Dzięki tej opcji nie trzeba opłacać składek społecznych: emerytalnej, rentowej, wypadkowej czy chorobowej w ZUS przez okres 6 miesięcy – taki rodzaj zwolnienia nie obowiązuje w przypadku instytucji KRUS. W tym miejscu należy też podkreślić, że to rozwiązanie nie dotyczy składki zdrowotnej.
Niezwykle istotną kwestią, o której trzeba pamiętać jest to, że w sytuacji, gdy nasza firma nie zostanie założona pierwszego dnia miesiąca tylko w innym terminie, wtedy będziemy mogli wydłużyć zwolnienie ze składek społecznych. Co to oznacza w praktyce? Poniżej wskazaliśmy przykład, który wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Jeżeli przykładowo założyliśmy działalność gospodarczą 2 października 2019 r., to zwolnienie z uregulowania składek społecznych będzie obowiązywało do kwietnia 2020 r. włącznie, czyli prawie 7 miesięcy.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o uldze na start?
-Można z niej korzystać tylko od początku prowadzenia działalności,
-przedsiębiorca w każdej chwili może zrezygnować z ulgi i wrócić do opłacania wszystkich ubezpieczeń. Niestety po takiej decyzji nie będzie już możliwości ponownego skorzystania z takie zwolnienia.
-jeżeli podczas korzystania z ulgi na start zawiesimy działalność i później ją wznowimy, będzie obejmował nas pozostały okres ulgi.
Dla kogo przeznaczona jest ulga?
Tak jak wspominaliśmy w poprzednich akapitach, ulga na start jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy są dopiero na początku swojej drogi w biznesie. To jednak zbyt ogólne wyjaśnienie tej kwestii, dlatego postanowiliśmy ją wytłumaczyć w nieco szerszym kontekście. Kto może skorzystać ze zwolnienia z opłaty składek społecznych przez okres 6 miesięcy?
-przedsiębiorcy, którzy zakładają własną firmę po raz pierwszy,
-osoby, które po upływie 60 miesięcy od zawieszenia lub zakończenia działalności, postanowiły ponownie ją prowadzić,
-wszyscy, którzy nie wykonują czynności na rzecz byłego pracodawcy, pokrywających się z prowadzoną działalnością.
Ważne – jeżeli wykonujemy jakąś pracę na rzecz innej firmy i podejmiemy się założenia własnej działalność, wtedy będziemy mogli liczyć na ulgi jednak tylko, gdy usługi w ramach umowy z pracodawcą i naszego przedsiębiorstwa się ze sobą nie pokrywają.
Jak skorzystać z ulgi na start?
Skorzystanie z ulgi na start dla swojej działalności jest naprawdę proste i nie zajmie nam dużej ilości czasu! Wystarczy, że zgłosimy się do ZUS i złożymy specjalny wniosek ZUS ZZA z kodem ubezpieczenia 05 40. Taki rodzaj formularza wymaga uzupełnienia najważniejszych informacji na temat naszej firmy, po wykonaniu tej czynności należy go dołączyć do dokumentu o założenie działalności gospodarczej CEIDG-1 lub oddzielnie w terminie 7 dni od dnia założenia przedsiębiorstwa.
Po upływie okresu obowiązywania ulgi na start trzeba niezwłocznie udać się do ZUS (maksymalnie 7 dni) i złożyć następujące dokumenty:
-wyrejestrowanie z dotychczasowego ubezpieczenia: ZUS ZWUA,
-zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego: ZUS ZUA.
Ważne – ponadto po miesiącu od przedstawienia tych formularzy należy jeszcze przekazać do ZUS deklarację rozliczeniową ZUS DRA.
Ulga na start – wady i zalety
Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z ulgi na start, najpierw warto zapoznać się z jej wszystkimi pozytywnymi i negatywnymi stronami. Dzięki temu dowiemy się, czy to rozwiązanie jest przeznaczone dla nas i przyczyni się do szybszego uporania z różnymi trudnościami, z którymi wiąże się rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej.
Do zalet takiej ulgi możemy zaliczyć korzyści finansowe wynikające z niepłacenia składek społecznych tj. emerytalnej, rentowej, wypadkowej i chorobowej przez okres 6 miesięcy. Po upływie tego terminu przedsiębiorca zaoszczędzi przynajmniej ponad 1000 zł – to nieduża suma jednak na początku każdego biznesu nawet takie kwoty będą miały ogromne znaczenie!
Wadą tej opcji z pewnością jest to, że przedsiębiorca, który nie płaci składek emerytalnych i rentowych czy chorobowych, automatycznie pozbawia się prawa do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego przez okres trwający 6 miesięcy.
źródło: artykuł partnera