Wiotki symbol?

“Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł Biały.” – ten wierszyk powinno znać każde dziecko. Wszystko dlatego, że przywiązanie do narodowych symboli trzeba wykuwać już od dzieciństwa. I z lwią siłą walczyć, by ten patriotyzm manifestować. – Jednak dużo się wynosi z domu, bo sama szkoła niewiele w tym momencie pomoże, jeżeli oni sami nie są nauczeni i do symboli patriotycznych przywiązani – uważa Małgorzata Lexa, mieszkanka Bytomia. A przywiązani chyba nie jesteśmy, bo przymocowanie flagi przy oknie, to dla niektórych spory problem. Nawet w Święto Flagi, które ogłoszono pięć lat temu.
Zdaniem historyka Jerzego Gorzelika, to zły sposób na edukację patriotyczną. Bo większość ludzi niezbyt mocno identyfikuje się z państwem. – Nie mówiąc już o dumie z państwa, by w taki sposób manifestować swoje przywiązanie. Ludzie wolą ten czas spędzić z rodziną, odpocząć. Szkoda, że to państwo nie zasłużyło sobie na taką sympatię i zaufanie obywateli – stwierdza historyk.
Jednak w patriotyzm Polaków wciąż wierzy Teodozja Domagała. Dla jej, doświadczonego wojną, pokolenia to naturalne. – To jest po prostu polskość, dbanie o naszą Polskę, o nasz naród, o nasze dobro – podkreśla.
Proste jest również dla żołnierzy. – Dla uczczenia barw narodowych codziennie rano odgrywany jest hymn wojska polskiego – mówi Michał Gębarski z Orkiestry Sił Powietrznych w Bytomiu. Jednak bycie dobrym Polakiem, to nie tylko czczenie państwowych symboli. – Wydaje mi się, że powinno to się objawiać codzienną pracą, szacunkiem dla innego człowieka, udziałem w wyborach, to jest obowiązek podstawowy – sądzi Gębarski.
I żeby dla każdego była to podstawa, członkowie bytomskiego stowarzyszenia Młodzi Demokraci namówili mieszkańców do okazania patriotyzmu. – Nasi przodkowie o ten patriotyzm musieli walczyć, musieli pokazywać go w zupełnie inny sposób. Mamy to szczęście, że nie zyjemy w czasach wojny i jakoś ten nasz patriotyzm, tę naszą miłość do ojczyzny, musimy przedstawić – wyjaśnia Michał Staniszewski. Na ten apel odpowiedziało ponad 500 osób. I tworząc żywy symbol dało nadzieję, że będzie on żywy także w przyszłości.