Większość z nas w ostatnich tygodniach odczuło na własnej skórze kryzys spowodowany pandemią wirusa COVID-19. Spadek dochodów, obniżka wynagrodzeń, a nierzadko również całkowita utrata pracy, to niestety sytuacja, której doświadczyło wielu z nas niemal z miesiąca na miesiąc. Dziś wiemy już, że budowa tzw. poduszek finansowych, odkładanie na „czarną godzinę”, to strategia, która może pomóc nam przejść przez kryzys taki jak ten. Niestety nie każdy ma możliwości finansowe, które pozwalają mu przygotować się na taką ewentualność. Osoby posiadające szereg zobowiązań finansowych, z tytułu najmu lub kredytu na mieszkanie czy samochód, a także innych pomniejszych kredytów konsumenckich, w obliczu nagłej utraty pracy nie są często w stanie wywiązywać się z zawartych umów. Jeśli stan niewypłacalności utrzymuje się dłużej, to narastające zobowiązania tylko powiększają nasz dług. Dochodzimy do sytuacji, w której spłata wierzycieli okazuje się dla nas niemożliwa. Warto w takich sytuacjach szukać rozwiązań. Jednym z nich może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Upadłość konsumencka pozwala na oddłużenie osób fizycznych, które znalazły się w stanie niezawinionej niewypłacalności finansowej. Upadłość konsumencka jest specyficznym typem postępowania upadłościowego dedykowanym dla konsumentów. Upadłość może zostać ogłoszona wobec osób, które z powodu utraty całego lub części wynagrodzenia nie są w stanie wywiązać się z zaciągniętych przez siebie zobowiązań finansowych. W trakcie postępowania upadłościowego sąd licytuje majątek dłużnika, a jeśli uzyskane w ten sposób środki nie wystarczają na pokrycie szkody, może zarządzić nowy harmonogram spłaty zobowiązań lub też je umorzyć. Upadłość konsumencka może być więc wyjściem dla wielu osób, które nie maja szans na spłatę swoich długów i nie chcą by kolejne miesiące niewypłacalności powiększały sumę zobowiązań. Upadłość konsumencka jest jedną z wielu możliwości oddłużenia, warto wiec by przed podjęciem decyzji nasza sprawę zbadał wyspecjalizowany w prawie upadłościowych adwokat, który pomoże ocenić zasadność jak i szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji o ogłoszeniu upadłości.
Niezawiniona niewypłacalność
Warunkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest by stan niewypłacalności był niezawiniony. Dłużnik nie mogę zatem umyślnie doprowadzić niewypłacalności, np. nie może świadomie zaciągać zobowiązań, które przekraczają jego aktualne możliwości finansowe. Negatywnie oceniane są także wnioski o upadłość pochodzące od osób, które uprzednio wyzbyły się majątku, utrudniając tym samym egzekucję komorniczą.
Czego nie umorzy upadłość konsumencka?
Warto pamiętać, że umorzeniu z tytułu upadłości konsumenckiej nie podlegają alimenty, grzywny i kary sądowe, czy też wierzytelności nieujęte w spisie wierzytelności.
Upadłość konsumencka może zatem być rozwiązaniem dla wielu osób, które straciły możliwość spłaty swoich zobowiązań. Wniosek o upadłość konsumencką można złożyć w każdym momencie jednak najkorzystniej będzie złożyć go w momencie kiedy straciliśmy zdolność do spłaty swoich zobowiązań.
źródło: https://kancelariaea.pl/