Kultura i rozrywkaRegion

Żuraw hydrauliczny nie tylko na placu budowy

Żuraw hydrauliczny to rodzaj ciężkiego sprzętu zaprojektowanego do podnoszenia i przenoszenia ładunków. W opozycji do dźwigów znacznie mniejszych i tym samym mniej wydajnych, których działanie opiera się na silnikach elektrycznych lub wysokoprężnych, żurawie hydrauliczne wyposażone są w wewnętrzny układ hydrauliczny, który umożliwia mu wypełnianie funkcji podnoszenia i przemieszczania ciężkich ładunków.

 

W jaki sposób skonstruowany jest żuraw hydrauliczny? 

Działanie żurawia hydraulicznego opiera się na wypełnionym płynem wewnętrznym układzie hydraulicznym. Żurawie mogą się poruszać, wówczas muszą być wyposażone w koła lub gąsienice, mogą też być nieruchome, stacjonarne. Każdy typ może być wyposażony w kabinę przystosowaną do pracy operatora żurawia.

Integralną częścią dźwigu jest ramię teleskopowe – wysięgnik. Na jego końcu zamontowane są haki służące do bezpiecznego mocowania ciężkich ładunków. Pompa hydrauliczna żurawia poruszana jest za pomocą silnika. Efektem jego pracy jest wzrost ciśnienia oleju lub płynu w układzie hydraulicznym, a że olej nie podlega kompresowaniu, powstała siła zostaje przeniesiona na inne części żurawia. Dzięki temu ta przekierowana moc umożliwia podnoszenie obiektów.

Żurawie hydrauliczne sprzedaje się w różnych rozmiarach i o różnych wartościach nośności. Mogą one przybierać rozmiar zaledwie kilku metrów a mogą sięgać nawet ponad stu metrów.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Moc żurawia hydraulicznego 

Najważniejszym parametrem żurawia hydraulicznego decydującym o jego przydatności do określonego zadania jest jego całkowita nośność wynikająca z budowy oraz wytrzymałości zamontowanego w nim układu hydraulicznego. Planując zadania dla konkretnego żurawia należy uwzględnić jego parametry. Podnoszenie ładunku przekraczającego udźwig żurawia spowoduje jego awarię. Dlatego decydującym parametrem określającym przydatność urządzenia do konkretnego zadania jest jego maksymalny moment obciążający o jednostce miary – tonometr. Tonometr jest iloczynem maksymalnego obciążenia wyrażonego w tonach i poziomej odległości od punktu podparcia wyrażonej w metrach.

Zastosowanie żurawi hydraulicznych w praktyce

Żurawie hydrauliczne to ciężki sprzęt pomocniczy przydatny w wielu dziedzinach przemysłu. Ich zadaniem jest przenoszenie, podnoszenie, podawanie ładunków niemożliwych do przeniesienia samodzielnego przez człowieka. Kluczem do ich przydatności i skuteczności jest właściwy dobór do konkretnego zadania, jakie musi wykonać.

Najczęściej żuraw hydrauliczny wykorzystywany jest na wszelkiego rodzaju placach budów. Tam korzysta się przede wszystkich z egzemplarzy poruszających się na kołach lub gąsienicach. Ale to nie wszystkie zastosowania. Urządzenia te będą też niezwykle przydatne w magazynach, halach przemysłowych lub stoczniach. W takich przypadkach wykorzystuje się żurawie poruszające się na suwnicach.

Żurawie hydrauliczne o niewielkich rozmiarach i stosunkowo niskim udźwigu znalazły zastosowanie na pokładach statków czy naczepach ciężarówek. Korzysta się z nich również do ciężkich prac w lasach, tartakach czy warsztatach.

Autor: https://e-hak24.pl/dzwignice/zurawie-warsztatowe

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button