Tatry. Na obecny tydzień prognozowane są burze. Podczas wyładowań szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
Wieczór zbrodni z serialem “Prawo i Porządek” w TVS
Warunki na szlakach
Na niżej położonych szlakach, zwłaszcza na odcinkach leśnych, jest miejscami mokro, ślisko i błotniście. W wyższych partiach Tatr (powyżej ok. 1700m n.p.m) zalega jeszcze miejscami śnieg, który jest z reguły mokry i przepadający. Mogą występować tam również oblodzenia, zwłaszcza w miejscach zacienionych – żlebach, po północnej stronie Tatr. Przechodząc przez płaty śniegu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest tam bardzo ślisko. Na graniach w wielu miejscach śnieg już stopniał całkowicie. Wybierając się w wyższe partie Tatr, w dalszym ciągu wskazane jest posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask), należy umieć prawidłowo się tym sprzętem posługiwać.
Zagrożenia
- Poślizgnięcie się na stromym płacie śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
- W terenie eksponowanym, w okresie wiosennym, wraz z topniejącym śniegiem wytapiają się skały, które mogą spadać ze stromych zboczy lub żlebów.
- W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
- Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.
- Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
NOWY REKORD przypadków koronawirusa! Znowu najwięcej na Śląsku! [KORONAWIRUS 8.6.2020]
Kaniów wygląda jak po bitwie! Mieszkańcy i służby sprzątają zniszczenia po trąbie powietrznej
źr. TPN