KrajRegion

Kredyt hipoteczny na umowie o dzieło – czy jest to możliwe?

W opinii większości ludzi umowa o dzieło jest uważana za najgorszą formę dokumentu potwierdzającego fakt zatrudnienia. Głównie dlatego, że nie zapewnia pracownikom wystarczających świadczeń od pracodawcy. Z tego powodu często uważa się go element utrudniający, jeśli nie przekreślający możliwość uzyskania kredytu hipotecznego. Dziś sprawdzimy, jak faktycznie wygląda sytuacja.

 

Po zapoznaniu się z aktualnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi zatrudnienia zauważymy, że nie traktują współpracy opartej na umowach o dzieło tak, jak można byłoby się tego spodziewać. Powodem, dla którego właściciele firm „cenią” sobie tę formę umowy pracowniczej, jest minimalizacja kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Ma to negatywny wpływ na pracowników, którzy przez to nie mogą zarówno wziąć urlopu, jak i liczyć na ubezpieczenia społeczne. Ze względu na niestabilność tej formy współpracy i związane z nią często niezadowalające dochody, może to negatywnie wpłynąć na wiarygodność potencjalnych klientów banków.

Kalkulator raty kredytu hipotecznego. Źródło: Expander

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Instytucje bankowe

Banki muszą zarabiać, więc ich działalność polega na udzielaniu pożyczek, które z czasem zostaną zwrócone. Włodarze instytucji bankowych postrzegają umowy o dzieło jako bez pokrycia, ponieważ mogą one przestać obowiązywać w dowolnym momencie. To z kolei pozbawia pożyczkobiorcę dochodu i stawia obydwie strony w negatywnej sytuacji.

Scoring bankowy

Banki zazwyczaj wymagają minimalnego sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia od osób na umowie o dzieło ubiegających się o pożyczkę. Część z nich nie przyjmuje wniosków od tych, którzy nie mogą przedstawić dowodów współpracy przez okres dłuższy niż jeden rok. Kluczowa jest zatem stabilność zatrudnienia.

Umowa między obiema stronami i koniecznie ma zawierać informacje o dochodach klienta. Te biorące pod uwagę jedynie połowę przychodu są kłopotliwe, ponieważ nie określają, czy uwzględnić kwotę zarejestrowaną na wyciągu PIT, czy kwotę przeniesioną na konto. Wówczas tą sprawą może zająć się tylko i wyłączne sam bank.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule: Tak, istnieje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego w przypadku osób pracujących na umowie o dzieło. Niemniej przed złożeniem wniosku powinni oni mieć na uwadze wyżej wymienione kwestie.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button