RegionZdrowie

Badania potwierdzają: niedożywienie osłabia organizm w walce z chorobami przewlekłymi

Niedożywienie pacjentów to poważny problem, który nie może być bagatelizowany. Czy wiesz, że 75% pacjentów onkologicznych, którzy umierają z powodu ostatniej fazy choroby, ma objawy wyniszczenia organizmu spowodowanego głównie niedożywieniem?

 

Niedożywienie nie musi towarzyszyć chorobie przewlekłej

Niestety, w powszechnym przekonaniu typowe objawy niedożywienia, jak znaczna utrata wagi, pogorszenie się kondycji skóry i włosów, są postrzegane jako typowe objawy choroby przewlekłej. Takie postrzeganie niedożywienia prowadzi do jego akceptacji i nie podejmowania walki z tym problemem. Tymczasem badania wykazują, że niedożywienie zmniejsza skuteczność terapii, niekiedy wręcz uniemożliwia jej podejmowanie czy zmusza pacjentów do zarzucenia leczenia, ze względu na silnie odczuwane skutki uboczne.

Obecnie istnieją skuteczne sposoby na zniwelowanie ryzyka niedożywienia, a nawet w krótkim czasie cofnięcia zmian przez niego spowodowanych.

Niedożywienie – problem w szpitalach, problem w domu

Statystyki są bezwzględne. Nawet 60% pacjentów przebywających w szpitalach ze względu na chorobę przewlekłą doświadcza niedożywienia ilościowego, jakościowego lub mieszanego. Niedożywieniem ilościowym nazywamy stan, w którym zapotrzebowanie energetyczne organizmu jest większe, niż dostarczane wraz z pożywieniem kalorie. Niedożywienie jakościowe powodowane jest niedoborami poszczególnych składników pokarmowych i nie musi być widoczne gołym okiem – taki rodzaj niedożywienia dotyka również osoby otyłe. Niedożywienie mieszane łączy w sobie cechy obu poprzednio wymienionych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Pacjenci, którzy są obłożnie chorzy, ale znajdują się w domu, nierzadko nie są w dużo lepszej kondycji. Brak apetytu, brak możliwości zbilansowania diety zgodnie z ich potrzebami, brak wiedzy dietetycznej – to najczęstsze przyczyny niedożywienia pacjentów domowych.

Dlaczego niedożywienie jest tak niebezpieczne?

Niedożywienie to stan, który obejmuje cały organizm i wpływa na niemal każdy proces w nim zachodzący. Bez odpowiedniej podaży energii i składników odżywczych, organizm nie ma możliwości w pełni się regenerować, odbudowywać uszkodzone tkanki, czy tym bardziej podejmować walkę z chorobą. Pacjenci przewlekle chorzy, u których występuje niedożywienie, są bardziej podatni na pojawienie się skutków ubocznych terapii (chemioterapii, radiologii, antybiotykoterapii), a tym samym zarzucenie ich. Co więcej, obserwuje się u nich znacznie wolniejsze postępy terapeutyczne, częstsze występowanie powikłań i ostrego przebiegu chorób współtowarzyszących. Niedożywienie wpływa również na psychikę chorego, którego ogarnia apatia, odbijająca się na woli walki z chorobą.

Żywność medyczna – bezpieczna metoda walki z niedożywieniem

Rozwiązaniem stosowanym na całym świecie – zarówno na etapie hospitalizacji, jak i w leczeniu domowym – jest żywność medyczna. Odżywki medyczne, zwane inaczej suplementami pokarmowymi, to bezpieczne środki stosowane doustnie, dojelitowo lub pozajelitowo. Są w pełni zbilansowane i pozbawione potencjalnie uczulających czy szkodliwych substancji jak laktoza. Żywność medyczna charakteryzuje się dużą gęstością odżywczą: już niewielka objętościowo ilość napoju pozwala nadrobić niedobory energetyczne i uzupełnić braki substancji odżywczych. Żywność medyczna może być stosowana jako uzupełnienie lub zamiast tradycyjnej diety. Jest doskonale tolerowana przez pacjentów, a ze względu na niewielką objętość – jest również łatwo przyswajalna nawet, gdy występują problemy z apetytem.

Więcej na temat profesjonalnej żywności medycznej oraz pełną ofertę produktów znajdziesz na MojFresubin.pl

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button