Oddłużanie – jak zacząć wychodzić z długów?
Osoby zadłużone bardzo często tracą wiarę w to, że mogą wyjść z długów. Poprzez podejmowanie złych decyzji często jeszcze pogarszają swoją sytuację. To z kolei wpływa negatywnie na całe ich życie, napędzając spiralę beznadziei, depresji i bezradności. Z długów można jednak wyjść, chociaż oddłużanie to zazwyczaj proces wymagający wiele samozaparcia. Warto jednak podjąć w tym celu odpowiednie działania i zacząć na nowo cieszyć się życiem, bez stresu i wiszącego nad głową jarzma zadłużenia.
Pierwsze kroki do odzyskania płynności finansowej
Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, stawiając pierwsze kroki do odzyskania płynności finansowej, jest zaprzestanie niekontrolowanego zadłużania. Niestety bardzo często ulegamy złudnej nadziei, że kolejna pożyczka w jakiś sposób ułatwi nam funkcjonowanie. W praktyce okazuje się, że z każdym kolejnym kredytem, zamiast zmniejszać dług, znacznie go powiększamy.
Drugą istotną kwestią jest dokładne przyjrzenie się swoim długom, policzenie ile ich jest. Zdarza się bowiem, że czasami nawet nie otwieramy kolejnych ponagleń do zapłaty i nawet nie wiemy, jak nasze zadłużenie wygląda. Wiąże się to z rosnącym uczuciem bezradności, co przyczynia się do tego, że sprawa z zadłużeniem całkowicie wymyka się nam z rąk. Bez kontrolowania stanu swojego długu nie ma możliwości wyjścia z niego. Jest to podstawowy element oddłużania. Trzeba po prostu przestać unikać swoich długów i stawić im czoła.
Oddłużanie – jak to wygląda w praktyce?
Sam proces oddłużania opiera się przede wszystkim na wykonaniu określonych czynności prawnych oraz przeprowadzeniu szeregu negocjacji z wierzycielami, które umożliwią dłużnikowi spłatę zadłużenia lub częściowe umorzenie długów. Nawet w przypadku bardzo trudnych sytuacji, kiedy mamy już do czynienia z egzekucjami komorniczymi, nadal istnieje szereg rozwiązań, które mogą zmniejszyć obciążenie finansowe spowodowane zadłużeniem i ułatwić spłacenie długu.
Szukasz pomocy w oddłużaniu? Sprawdź:
https://mamdlugi.pl/oddluzanie-pomoc-w-oddluzaniu-sprawdz-nasza-pomoc-zadluzonym/
Wbrew pozorom bardzo często wierzyciel jest skłonny do negocjacji w kwestii spłaty zadłużenia i naprawdę wystarczy nieco dobrej woli, aby się z nim porozumieć i ustalić satysfakcjonujące obie strony warunki zwrotu długu.
W sprawach, które trafiły już na drogę sądową, także można zastosować szereg rozwiązań, które są korzystne dla zadłużonego. Bardzo często sąd na wniosek dłużnika dostosowuje wysokość rat do jego możliwości finansowych. W tym celu trzeba jednak podjąć odpowiednie działania, a nie czekać bezradnie na rozwój sytuacji, bo oddłużanie wymaga od osoby zadłużonej pełnego zaangażowania.
Pomoc w oddłużaniu
Tym, co może zapoczątkować proces oddłużania, jest pomoc polegająca na profesjonalnej analizie sytuacji dłużnika i doradztwo w zakresie skutecznego oddłużania. Znajomość przepisów prawa oraz sposobów na oddłużanie umożliwia dostosowanie konkretnych rozwiązań, do danej sytuacji. Dla jednego dłużnika korzystne będzie porozumienie się z wierzycielem, a dla innego ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W jeszcze innych sytuacjach może okazać się, że dług jest przedawniony i nie ma żadnych podstaw prawnych do roszczeń wierzyciela.
Oddłużanie wymaga zachowania rozsądku i chłodnej analizy, co dla osób zadłużonych, z jak najbardziej zrozumiałych powodów, może być początkowo trudne do osiągnięcia. Z czasem jednak, kiedy podjęte działania zaczną przynosić efekty, zaczynamy wierzyć w to, że wyjdziemy z długów obronną ręką. I wiele osób to robi, ale nie dzieje się to samoistnie. Żeby wyjść z długów, musimy zrobić w tym kierunku pierwszy krok.
źródło: artykuł partnera