Region

4 czerwca szykują się spore utrudnienia w ruchu

W związku z przypadającą w najbliższy czwartek 4 czerwca 2009 r 20. rocznicą Wolnych Wyborów Parlamentarnych na terenie Katowic planowane są imprezy (zgromadzenia), mogące spowodować poważne utrudnienia w ruchu drogowym – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Zamknięcie ruchu na poszczególnych ulicach planowane jest w następującym czasie :
  • w godz. 15.00 – 19.00 wyłączenie z ruchu ul. Korfantego po stronie wschodniej (od strony Pomnika Powstańców Śląskich) w kierunku Ronda i Rynku
  • w godz. 15.00 – 19.00 wyłączenie z ruchu Rynku, Św. Jana, ul.Jana Kochanowskiego, ul. Jagiellońskiej do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
  • w godz. 9.30 – 22.00 całkowite zamknięcie ruchu kołowego na Placu Sejmu Śląskiego oraz na ul. Lompy od skrzyżowania z ul. Jagiellońską do skrzyżowania z ul. Ligonia.
Tego dnia przewidziano między innymi przejazd zabytkowym autokarem linii „89” na trasie: Plac Sejmu Śląskiego – Muzeum Pacyfikacji KWK „Wujek” – Muzeum IPN – Plac Sejmu Śląskiego, śladami walki o prawdę, wolność i godność w czasach PRL’u.

Na placu Sejmu Śląskiego odbędzie się wyjątkowy happening. Plac zostanie podzielony na dwie części: reżimową i wolnościową, między którymi znajdować się będzie granica. Granicę stanowiła będzie wystawa „Uciekinierzy z PRL-u”. Wystawa została przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Monikę Bortlik-Dźwierzyńską i Marcina Niedurnego. Poświęcona jest problematyce ucieczek obywateli polskich z kraju w latach 1945 – 1989. Celem wystawy jest przede wszystkim zaprezentowanie ich różnorodnych form, ale też ukazanie metod stosowanych przez władze w celu przeciwdziałania ucieczkom. Początkowe panele koncentrują się wokół funkcjonowania Wojsk Ochrony Pogranicza, formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo granic Polski Ludowej. Na uwagę zasługują zwłaszcza fotografie przedstawiające tzw. przygraniczny pas kontrolny w postaci kilkunastometrowej szerokości odcinka zaoranej ziemi. W tej części zobaczyć można również instrukcje i wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczące ucieczek i odmów powrotu do kraju obywateli PRL. Na kolejnych planszach zaprezentowano wiele unikalnych fotografii i dokumentów ilustrujących już konkretne przypadki ucieczek, zarówno tych najgłośniejszych, jak i mniej znanych. Autorzy przypominają m.in. okoliczności ucieczki Stanisława Mikołajczyka, Józefa Światły, braci Zielińskich. Jednocześnie przedstawiają wiele zapomnianych ucieczek jak np. historię załogi ORP „Żuraw”.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button