Kultura i rozrywkaRegion

Czy warto zdecydować się na oczko wodne w ogrodzie?

Nasz ogród często jest miejscem harmonii i relaksu, miejscem, w którym możemy odpocząć od zgiełku i stresów. Często, by ogród nabrał charakteru, możemy zdecydować się na zbudowanie oczka wodnego w ogrodzie. Czy to dobry pomysł? Jakie wiążą się z tym koszta?

 

Oczko wodne – zalety i wady

Oczko wodne w ogrodzie z pewnością prezentuje się efektownie (zwłaszcza, jeśli o nie dbamy). Oczko umożliwia nam ciekawe zaprojektowanie przestrzeni za domem, gdzie możemy spełnić się kreatywnie i puścić wodzę wyobraźni. Otoczenie samego oczka, czyli ciekawe krzaki, krzewy i rośliny wodne same w sobie są pięknym dodatkiem, a woda działa kojąco na nerwy i stanowi piękne tło do rodzinnych chwil spędzanych na powietrzu.

W naszym oczku możemy także hodować ryby. Posiadanie oczka to zatem wspaniała okazja do rozpoczęcia nowego hobby. Jednocześnie możemy zaprojektować przestrzeń dla naszych ryb i podziwiać ich podwodne życie.

Jeżeli mowa o wadach, zbudowanie oczka wodnego zajmuje czas. Czas, w którym w naszym ogrodzie prowadzone są intensywne i inwazyjne prace. A wiąże się z tym również inwestycja pieniężna. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na samodzielną budowę oczka w ogrodzie lub wynajmiemy do tego ludzi, za oczko możemy zapłacić od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Profesjonalne firmy oferują nam budowę całego akwenu, włącznie z instalacją systemów filtracyjnych. Do tego wszystkiego trzeba jednak doliczyć koszta związane ze wzmożonym zużyciem prądu oraz wody.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

 

AQUA NOVA Bio Pressure Filter NPF-10. Źródło: akwarystyczny24.pl

Planowanie oczka wodnego

Przede wszystkim, należy w pierwszej kolejności wybrać miejsce oraz zdecydować o wielkości i głębokości oczka. Oczko wodne nie powinno znajdować się w dalekiej odległości od domu, a to z tej prostej przyczyny, że dostęp do prądu i bieżącej wody jest ważny przy wszystkich czynnościach konserwujących. Oczko nie powinno znajdować się również w pobliżu drzew liściastych, gdyż na jesień opadające liście będą mocno zanieczyszczać zbiornik. Warto unikać lokowania oczka w całkowitym cieniu lub w pełnym słońcu. Aby zapewnić rybom optymalne warunki do życia warto posadzić wokół oczka różnego rodzaju rośliny i krzaki, które zapewnią odpowiedni cień zwierzętom w ciepłe dni.

Wielkość i głębokość oczka będzie zależeć od projektu, jednak decydując o tym pamiętajmy, że mniejsze akweny ciężej utrzymać w czystości. Oczywiście, zakup odpowiedniego filtra do oczka wodnego będzie w tym wypadku dobrym rozwiązaniem. Następnie zostaje już realizacja samego projektu.

Czy warto zdecydować się na oczko wodne w ogrodzie? Jeśli lubimy bliskość z wodą i chcemy w ciekawy sposób zaaranżować ogród – jest to świetna propozycja! Oczko przyniesie nam wiele radości i będzie piękną dekoracją.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button