KrajKultura i rozrywkaRegion

Kiedy i jak złożyć wypowiedzenie OC?

Mimo że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich samochodów zarejestrowanych w Polsce i poruszających się po nadwiślańskich drogach, to w niektórych sytuacjach można je wypowiedzieć. W poniższym artykule omawiamy takie przypadki, wyjaśniając, kiedy i w jaki sposób da się zrezygnować z ubezpieczenia OC.

 

Zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego

Możliwość wypowiedzenia OC pojawia się bezpośrednio przed jego wygaśnięciem. Ponieważ nie ma obowiązku kontynuowania polisy w towarzystwie, w którym wykupiło się ją rok temu, kierowca może zmienić firmę, a tym samym zrezygnować z aktualnego ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu ciągłości OC, tzn. nowa polis musi zacząć obowiązywać najpóźniej w dniu wygaśnięcia poprzedniej.

Kiedy warto wypowiedzieć aktualne OC? Opłaca się to zrobić przede wszystkim w przypadku, gdy oferta przedstawiona przez obecne towarzystwo jest mniej atrakcyjna niż inne polisy dostępne na rynku. Krótko mówiąc, jeśli uda Ci się znaleźć tańsze ubezpieczenie niż to, na jakich warunkach proponowane jest przedłużenie aktualnego OC, nie wahaj się go wypowiedzieć. Szczegółowe informacje na temat procedur z tym związanych znajdziesz pod adresem http://wypowiadamoc.pl/sprzedaz-samochodu-a-ubezpieczenie-musisz-wiedziec.

Rezygnacja z OC poprzedniego właściciela pojazdu

Gdy kupujesz używany samochód, sprzedawca ma obowiązek przekazania Ci aktualnej polisy OC. Ty jako nabywca możesz korzystać z niej do momentu wygaśnięcia, ale możesz to z niej zrezygnować w dowolnym momencie, aby wykupić ubezpieczenie na siebie. Ma to sens, jeżeli dzięki temu uda się uzyskać zwrot nadpłaty w ramach rekalkulacji składki, o ile po przeliczeniu okaże się, że cena OC jest dla Ciebie niższa niż dla poprzedniego właściciela. Pamiętaj jednak, że jeśli będzie ona wyższa, towarzystwo może zażądać dopłaty.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Podwójne OC

Zdarza się, że po wykupieniu polisy w innym towarzystwie niż obecne lub po nabyciu używanego samochodu kierowca zapomina o wypowiedzeniu poprzedniego ubezpieczenia. Wówczas wpada w pułapkę tzw. podwójnego OC, posiadając jednocześnie dwie polisy, co nie przynosi żadnych wymiernych korzyści i wiąże się wyłącznie z kosztami. Na szczęście ubezpieczenie, które przedłużyło się automatyczne, a także to należące do poprzedniego można wypowiedzieć w dowolny momencie, opłacając składkę wyłącznie za czas, w którym obowiązywało.

Wyrejestrowanie pojazdu

Możliwość wypowiedzenia OC pojawia się także po wyrejestrowaniu auta. Jeżeli pojazd został zezłomowany lub sprzedany zagranicę, powinno się zrezygnować z obecnej polisy, aby niepotrzebnie za nią nie płacić.

Jak wypowiedzieć OC

Wypowiedzenie OC należy trzeba nie później niż jeden dzień przed jego wygaśnięciem, aby nie przedłużyło się automatycznie. Ma ono formę dokumentu, w którym należy zapisać, że rezygnuje się z konkretnej polisy. Wypowiedzenie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej powinno obejmować następujące informacje:

  • dane osobowe właściciela lub właścicieli,
  • informacje na temat pojazdu (m.in. numery rejestracyjne, marka i model, rok produkcji),
  • dane dotyczące polisy (m.in. numer OC, data wygaśnięcia, nazwa towarzystwa),
  • podstawę prawną, która pozwala na rezygnację z polisy,
  • data i miejsce spisania dokumenty,
  • podpis właściciela lub właścicieli.

Jeśli chodzi o podstawę prawną, jest nią Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. W przypadku wypowiedzenia wygasającego ubezpieczenia należy powołać się na art. 28, w razie podwójnego OC na art. 28a, a przy rezygnacji z polisy poprzedniego właściciela na art. 31. W Internecie bez problemu znajdziesz darmowy wzór wypowiedzenia OC.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button