KrajKultura i rozrywkaRegion

Gdzie szukać kaw o unikalnym smaku?

Na smak kawy wpływa kilka czynników – zarówno gatunek rośliny i miejsce jej uprawy, jak i sposób przetwarzania uzyskanych z niej ziaren. Nie bez znaczenia jest też czas, jaki upłynął od ich wypalenia. Gdzie można znaleźć smaczną kawę wyróżniającą się wyjątkowym smakiem i aromatem i jak rozpoznać dobry sklep z kawą i herbatą?

 

Co wpływa na smak kawy?

Profile smakowe, a więc nuty wyczuwalne w kawie, to naturalne aromaty wydobywane z ziaren podczas parzenia tego napoju. O ich obecności decyduje rodzaj gleby, na której uprawiane są rośliny kawowca, a także wysokość plantacji czy charakterystyczny dla danego miejsca uprawy mikroklimat. Arabika pochodząca z krajów Ameryki Południowej cechuje się nutami czekolady, orzechów i karmelu, jest też naturalnie słodka i należy do kaw o niskiej kwasowości. Jej smak określany jest jako najbardziej klasyczny.

Ziarna pochodzące z roślin uprawianych w Afryce charakteryzują się nutami owocowymi i kwiatowymi, zaś w kawach z Azji i Oceanii wyczuwalne są nuty korzenne oraz gorzkiej czekolady. Dobry sklep z kawą i herbatą ma w swojej ofercie nie tylko mieszanki kaw pozyskanych z różnych plantacji, ale też kawy origins, czyli jednorodne – pochodzące z  konkretnego regionu. Mają one rozpoznawalny smak i aromat kojarzony właśnie z określonym obszarem upraw kawowca.

Oprócz warunków, w jakich dojrzewały ziarna kawy, nie bez znaczenia dla smaku i aromatu gotowego napoju pozostaje sposób ich obróbki. Metoda sucha pozwala uzyskać kawę cechującą się słodyczą i intensywnymi nutami owocowymi. Przygotowany z niej napar będzie zaś gęsty. Metoda mokra nadaje naparom większej kwasowości oraz czystości. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na smak i aromat gotowego napoju jest sposób palenia ziaren, z jakich on powstaje. Jasne palenie pozwala wydobyć naturalne nuty charakterystyczne dla danej kawy, zaś im bardziej intensywne prażenie, tym wyraźniej zostanie podkreślony smak goryczki i dymu.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dobry sklep z kawą i herbatą

Wysokiej jakości kawy należy szukać w sprawdzonych sklepach z kawą i herbatą. Warto wiedzieć, że na aromat gotowego napoju oraz jego smak wpływa nie tylko pochodzenie ziaren czy intensywność ich wypalania, ale też czas, jaki upłynął od procesu prażenia. Według specjalistów najlepiej smakuje kawa przygotowana ze świeżo zmielonych ziaren w dwa do sześciu tygodni od ich wypalania. Oczywiście później kawa również nadaje się do spożycia, jednak nie będzie ona tak smaczna.

Mniej wyczuwalne będą też charakterystyczne dla danego gatunku aromaty. Właśnie z tego powodu kawę najrozsądniej jest kupować w sklepach funkcjonujących przy palarniach. Daje to gwarancję otrzymania świeżo prażonych ziaren, a tym samym umożliwia przygotowanie kawy cechującej się wyrazistymi nutami aromatycznymi. Ważne jest również opakowanie. Powinno być szczelne, aby kawa nie wietrzała. Ponieważ świeżo palone ziarna „oddychają”, musi ono mieć również wentyl odprowadzający nadmiar powietrza na zewnątrz. Warto też zwrócić uwagę na informacje umieszczone na torebce – powinny zawierać kraj pochodzenia, sposób palenia i oczywiście datę prażenia ziaren. Dobrej jakości kawy raczej nie znajdziemy na półkach w supermarketach. Co prawda nie należą one do najdroższych, ale też nie zadowolą prawdziwego kawosza.

Po czym poznać kawę wysokiej jakości?

Dobrej jakości kawa ma ziarna o podobnej wielkości i kształcie, bez ubytków i zanieczyszczeń. Jasno palone są matowe, zaś te mocniej prażone mają delikatny połysk. Błyszczące i bardzo ciemne ziarna to efekt zbyt intensywnego palenia, które nadaje posmaku dymu i goryczki. Zdarza się, że producenci celowo wypalają zbyt długo kawę, aby ukryć jej prawdziwy smak. Warto więc zwrócić uwagę na wygląd ziaren. W sklepach znaleźć można również kawę smakową. Czy to dobry wybór? Różnego rodzaju sztuczne aromaty mogą tuszować złą jakość ziaren, a ponadto tego typu oleiste dodatki osadzają się na żarnach młynka. Zdecydowanie lepiej jest więc postawić na wysokiej jakości kawę od sprawdzonego dostawcy.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button