Jak druk rozwijał się na przestrzeni lat?
Nowoczesne drukarnie sukcesywnie podbijają rynek, a dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wspomagają zarówno mniejsze, jak i większe przedsiębiorstwa. Ich obecny kształt oraz wykorzystywane przez nie nowoczesne technologie są jednak efektem długiej drogi, w wyniku której druk niesamowicie się rozwinął i na stałe zrewolucjonizował otaczający nas świat. Jeśli więc chcesz poznać historię jego rozwoju i zachodzących w nim dynamicznych zmian, przeczytaj ten artykuł.
Druk w zamierzchłych czasach
Choć wielu z nas to właśnie Jana Gutenberga kojarzy jako wynalazcę druku, to nie jest do końca prawda. Proces rozwoju drukarstwa rozpoczął się bowiem jeszcze w starożytności, a dokładnie na początku II wieku n.e., kiedy to w Chinach wynaleziono papier, a wraz z nim rozwinęła się zupełnie niespotykana wcześniej technika masowego wykonywania odbitek z napisów wyrytych w kamieniu. Uznaje się, że to właśnie ten moment był początkiem historii druku. Rozpoczęła się wtedy wielowiekowa podróż, której zwieńczeniem jest obecny kształt nowoczesnych drukarni, takich jak np. Unilogo. Wynaleziony przez Chińczyków papier szybko wyparł dotychczas używany papirus i błyskawicznie dotarł również do Europy. Chiny nie poprzestały jednak na samym papierze. Kilkaset lat później pojawiły się tam pierwsze druki drzeworytnicze, które wykorzystywane były głównie do celów misyjnych. Już w 764 roku wykonano około miliona odbitek starożytnego zwoju z zaklęciami (tzw. sutry). Technika takiego powielania ksiąg i innych treści stała się bardzo popularna, niemal masowa. Do dziś zachowało się ponad 100 tysięcy kopii wykonywanych za pomocą tej metody. Warto nadmienić, że wielobarwny druk również został wynaleziony przez Chińczyków i był wykorzystywany przede wszystkim do tworzenia banknotów oraz do celów misyjnych (m.in. do tworzenia kolorowej sutry).
A co z Europą?
Chiny odegrały ogromną rolę w rozwoju historii drukarskiej. Nie bez powodu jednak wielu z nas to właśnie postać Jana Gutenberga postrzega jako ojca współczesnej techniki drukarskiej. W połowie XV wieku wspomniany niemiecki rzemieślnik po raz pierwszy wydrukował Biblię (zwaną Biblią Gutenberga). W tym celu wykorzystał innowacyjny system ruchomej czcionki, umożliwiający m.in. ułożenie jej w równe wiersze, a także umieszczenie wielu znaków na jednej stronie. Oprócz tego wynalazł aparat do odlewania czcionek z wymiennych matryc i prasę drukarską. Jego wynalazek okazał się bezsprzecznie rewolucyjny i całkowicie zmienił sposób powielania ksiąg. Od tamtej pory rozwój druku nastąpił błyskawicznie, dzięki czemu obecnie możemy cieszyć się niezwykle innowacyjnym, wykorzystującym nowoczesne technologie drukiem cyfrowym, oferującym wysoką jakość drukowanych treści, a także szeroką gamę dostępnych usług.
Historia druku jest długa (w końcu sięga aż czasów starożytności) i bardzo intensywna. Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył ci odrobinę rozwój tego znakomitego wynalazku i pozwolił inaczej spojrzeć na wiele towarzyszących mu aspektów.
źródło: artykuł partnera
Bardzo wartościowy artykuł, wiele z niego wyciągnąłem. Pasjonuje się poligrafią, a dużo rzeczy nie wiedziałem.