Tychy: 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia dla seniorów
Od piątku, 15 stycznia, na szczepienia przeciw COVID-19 będą mogły zarejestrować się osoby z tzw. grupy I, czyli m.in. seniorzy pow. 80-roku życia.
Kryminalna rozrywka w TVS! “Napisała: Morderstwo” od wtorku do czwartku o 21.25
E-skierowania dla części tej grupy ( seniorów) wystawione zostaną automatycznie, według PESEL – nie trzeba żadnego skierowania od lekarza. Szczepienia mają ruszyć 25 stycznia br.
Zgodnie z informacją przekazaną przez szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka 18 stycznia rozpoczną się szczepienia mieszkańców DPS-ów. 22 stycznia rozpocznie się umawianie terminów szczepień dla osób powyżej 70 roku życia.
W Tychach mieszka blisko 15 tys. osób powyżej 70 roku życia.
Na szczepienie będą mogli się zarejestrować na kilka sposobów :
- korzystając z infolinii NFZ 989,
- przez internet, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta,
- dzwoniąc do punktu szczepień.
Na stronie gov.pl znajduje się 15 punktów szczepień na terenie miasta Tychy. Szczegółowa lista jest dostępna na stronie gov.pl.
Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania nr e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.
Zgodnie z informacją rządu dot. powszechnych szczepień Polaków przeciwko Covid-19 w etapie 1: oprócz seniorów mają być szczepieni także pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie i nauczyciele.
Z informacji uzyskanych w NFZ wynika, że jeszcze nie ma decyzji jak i gdzie powinni się zgłaszać na szczepienia nauczyciele i służby mundurowe.
– Na razie do szkół trafiło pismo z PSSE w sprawie nauczycieli klas I-III chętnych do badań przesiewowych na obecność koronawirusa i takie dane w ubiegłym tygodniu dyrektorzy placówek oświatowych przesyłali bezpośrednio do sanepidu. Kilka dni wcześniej Kuratorium Oświaty zbierało dane ze szkół na temat pracowników administracji i obsługi (tych niepedagogicznych), ale także tylko w zakresie chętnych do badań przesiewowych, a nie szczepień – mówi Dorota Gnacik – dyrektor MCO w Tychach.
Testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół rozpoczęły się w 11 stycznia i potrwają do 15 stycznia.
Skierowania na szczepienia nauczycielom mają być wystawiane dopiero po zaszczepieniu seniorów.
Rząd zapewnia, że po zaczepieniu 2 grupy, szczepieniami zostanie objęta grupa 3 czyli: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Resort zdrowia podkreśla, że szczegóły dot. kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie.
Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas – konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej w rozmowie z Polską Agencją Prasową: szczepienie populacyjne, czyli osób spoza grup priorytetowych, ma szansę rozpocząć się najwcześniej pod koniec II kwartału. Wyliczyła, że w I kwartale 2021 r. dostępnych ma być 5,9 mln dawek, które wystarczą na zaszczepienie 2,95 mln osób. Grupę zerową oszacowano na około 700 tys. osób, a w grupie pierwszej jest ponad 11 mln osób.
Szczegółowe informacje na temat szczepień na Covid-19 można znaleźć na stronach:
Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia grupy zero, czyli personelu sektora ochrony zdrowia (medycznego i niemedycznego, administracji). W tej grupie znajdują się także diagności, farmaceuci, psychologowie kliniczni, a także kadra i studenci uczelni medycznych oraz rodzice wcześniaków.
21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Kilka godzin wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków. 6 stycznia Europejska Agencja Leków dała „zielone światło” dla szczepionki Moderny.
Dzieci wracają do szkół! Rząd ogłosił już dokładną datę!
Bunt przedsiębiorców w Beskidach! Zapowiadają otwarcie biznesów wbrew obostrzeniom!
Złamali obostrzenia? Pokazy iluminacji w Mysłowicach pod lupą prokuratury [NOWE FAKTY]
źr. UM Tychy