W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki – czytamy na stronie TPN.
Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!
Szlaki przysypane są śniegiem i ich przebieg jest niewidoczny, co może być przyczyną pobłądzeń. Miejscami utworzyły się głębokie zaspy. Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach związana jest słabo. Poruszanie się w takich warunkach, w tej części Tatr wymaga użycia odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) oraz umiejętności posługiwania się nim. Pod śniegiem, również na niżej położonych szlakach występują oblodzenia i miejscami jest ślisko.
Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, w okresie zalegania pokrywy śnieżnej, w górnej części czarnego szlaku jest poprowadzone zimowym wariantem tzw. “za Kopą” i jest wytyczone tyczkami.
Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.
Warunki do aktywność, skiturowej są dobre. Jednak śnieg nie jest do końca związany z podłożem. Brak podkładu spowodował, że pod grubą warstwą puchu miejscami nadal znajdują się skały oraz pędy kosodrzewiny.
ZAGROŻENIE LAWINOWE
Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.
Cios prosto w serce – to przyczyna zgonu 13-letniej Patrycji. Była w ciąży [NOWE FAKTY]
„To jest kpina, to jest propaganda!” Pacjenci o rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19
źr. TPN