RegionWiadomość dnia

W tym roku Bieg Pamięci Deportowanych Ślązaków uczestnicy pokonają w samotności

W tym roku już raz szósty odbędzie się Bieg Pamięci Deportowanych Ślązaków, jednak przez pandemię COVID-19 forma imprezy została zmieniona. W poprzednich latach uczestnicy wspólnie przemierzali ulice Radzionkowa, teraz wybrany dystans będą pokonywać samodzielnie.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

– Dzięki temu, że wprowadzamy taka formę zdalną, każdy zainteresowany tą imprezą może uczestniczyć w niej w dowolnym miejscu, czasie. Samodzielnie wybiera sobie trasy, dystanse, odległości, tempo jakie zamierza pokonać, może też brać udział w takim biegu wielokrotnie, np. codziennie! mówi Małgorzata Laburda-Lis, Centrum Dokumentacji Deportowanych Górnoślązaków.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Każdy kto jest zainteresowany dołożeniem swojej cegiełki do biegu pamięci musi w wyznaczonym okresie przebiec wybrany przez siebie odcinek i zgłosić to do Centrum Dokumentacji Deportowanych Górnoślązaków. Indywidualne biegi mają być sumowane, a organizatorzy liczą, że wspólny dystans przekroczy symboliczne 1726 km, czyli odległość jaka dzieli Radzionków od Doniecka. Jak mówią organizatorzy chętnych nie brakuje, bo dzięki działaniom lokalnych instytucji pamięć o Tragedii Górnośląskiej jest coraz bardziej żywa.

– Na poziomie regionalnym nie jest źle. Mamy sporo informacji na ten temat co się stało, badań naukowych, opublikowanych wspomnień. Oczywiście jest zawsze problem z dotarciem do młodych ludzi, nie zawsze historia interesuje młodych ludzi i w tym przypadku Tragedia Górnośląska nie jest wyjątkiem. Ale staramy się wykorzystać różne elementy by z tą wiedzą dotrzeć mówi dr Dariusz Węgrzyn, IPN Katowice.

A mowa m.in. o wznowieniu pakietów edukacyjnych dla szkół z rozszerzeniem wiedzy na temat deportowanych Ślązaków. Bieg pamięci ma potrwać od 4 lutego do 4 marca, a wpisowe, które uczestnicy mogą dobrowolnie uiścić, w tym roku zostanie przeznaczone dla chorej 14-letniej Martyny Kukli z Radzionkowa.

 

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kolejni przedsiębiorcy stracili cierpliwość. Kawiarnia w Jaworznie wznowiła działalność [WIDEO]

Są pierwsze pozwy wobec Skarbu Państwa za nielegalne zamykanie firm

Naukowcy z Gyncentrum wyizolują genom SARS-CoV-2. Może to pomóc w stworzeniu polskiej szczepionki

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button