Kultura i rozrywka

Naturalne filtry, czyli rośliny oczyszczające powietrze w domu

Nie tylko upiększają pomieszczenie, lecz również poprawiają jakość powietrza, którym oddychasz na co dzień – warto więc znaleźć w domu miejsce na parę roślin. Zobacz, które kwiaty doniczkowe usuwają z powietrza zanieczyszczenia mogące wpłynąć na Twoje samopoczucie, a nawet zdrowie.

 

W jaki sposób rośliny oczyszczają powietrze?

Zastanawiasz się czasem nad tym, w jaki sposób rośliny są w stanie usunąć z powietrza szkodliwe dla Twojego zdrowia cząsteczki? Odbywa się to w ramach procesu fotosyntezy służącego do ich odżywiania. Podczas niego roślina, przy pomocy aparatów szparkowych na liściach, pobiera z powietrza dwutlenek węgla oraz zanieczyszczenia i transportuje je aż do korzeni. To właśnie w tym miejscu dochodzi do neutralizacji szkodliwych związków – na skutek zachodzących w roślinie procesów chemicznych oraz działania mikroorganizmów bytujących w glebie. Te związki, których nie może usunąć, magazynuje w swoich tkankach.

Jakie szkodliwe, lotne związki usuwają rośliny domowe? Przede wszystkim benzen, formaldehyd oraz ksyleny, które znajdują się w Twoim otoczeniu na co dzień, choć nie zwracasz na nie uwagi. Formaldehyd jest np. używany przy produkcji lakierów do paznokci czy dezodorantów, ksylen to jeden ze składników środków służących do konserwacji drewna, a benzen uczestniczy w procesie powstawania tworzyw sztucznych, klejów i farb.

Choć udział roślin w oczyszczaniu powietrza z toksyn nigdy nie będzie tak duży jak w przypadku profesjonalnego oczyszczacza powietrza, to jednak przyczyniają się do tego w pewnym stopniu – a przy tym dodają wnętrzu uroku i umożliwiają codzienny kontakt z przyrodą. Co więcej, są też w stanie poprawić mikroklimat w pomieszczeniu. W jaki sposób? Podwyższają lekko wilgotność powietrza w pomieszczeniu, zatem zwiększają Twój komfort oddychania. Nie zapominaj o tym, jak negatywnie wpływa na Twoje zdrowie  suche powietrze – wysusza śluzówkę, a tym samym czyni Cię bardziej podatnym na infekcje.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Zielone filtry, których nie może zabraknąć w Twoim domu

Choć wszystkie rośliny mają jakiś udział w oczyszczaniu powietrza w Twoim domu, istnieje pewna grupa, w przypadku której to działanie jest szczególnie intensywne. Do kwiatów doniczkowych, które usuwają najwięcej szkodliwych związków z powietrza, zalicza się m.in.:

  • palmę daktylową,
  • zielistkę,
  • aglaonemę,
  • chamedorę wytworną,
  • fikusa benjamina,
  • epipremnum złociste,
  • anthurium,
  • skrzydłokwiat,
  • nefrolepis wyniosły,
  • dracenę – wonną i odwróconą,
  • bluszcz pospolity,
  • sansewierię gwinejską.

Na co zwrócić uwagę przy roślinach oczyszczających powietrze?

Powierzchnia liści pokryta grubą warstwą kurzu nie oczyszcza powietrza z taką samą efektywnością jak ta, która jest czysta. Warto więc regularnie oczyszczać je z zabrudzeń, które na nich osiadają z biegiem czasu – pędzelkiem lub miękką, zwilżoną ściereczką.

Szczególną uwagę należy poświęcić roślinom stojącym w kuchni. Dlaczego? Wielu gatunkom nie sprzyjają panujące tam warunki. Mowa tu przede wszystkim o wyziewach z kuchenek gazowych, oparach gotujących się potraw oraz tłustym osadzie, który roznosi się po pomieszczeniu podczas przygotowywania posiłków i osiada na wszystkich powierzchniach.

Czy to oznacza, że nie należy trzymać roślin w kuchni? Niekoniecznie – wystarczy tylko zapewnić im nieco lepsze warunki, a pomoże w tym okap kuchenny, który pozbędzie się wszystkich szkodliwych dla nich oparów. Zapominasz o jego uruchomieniu? Modele marki Electrolux dysponują inteligentną funkcją Hob2Hood, dzięki której włączają się, gdy tylko zaczynasz gotować, a ich moc nawiewu dopasowuje się automatycznie do intensywności działania płyty grzewczej.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button