RegionWiadomość dnia

Bielsko-Biała: W Beskidzkim Centrum Onkologii robią tomografię serca

Jeszcze lepsza diagnostyka przewlekłych chorób serca w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Wszystko za sprawą nowoczesnego tomografu komputerowego i badania kardiologicznego TK, które od kilku tygodni można wykonać w placówce przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 21.

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Badanie jest całkowicie bezpłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby z niego skorzystać, wystarczy mieć skierowanie z poradni specjalistycznej mającej kontrakt z NFZ-tem.

Badanie kardiologiczne TK powinny wykonać osoby, u których pojawiły się niepokojące objawy – bóle w klatce piersiowej, szczególnie po wysiłku, bóle towarzyszące emocjom, wyjściu na zimne powietrze czy duszności powysiłkowe, na przykład podczas wchodzenia po schodach. Co ważne – badanie kardiologiczne TK pozwala na ocenę stanu całego serca – jego budowy i funkcji, czyli wszystkich podstawowych parametrów kardiologicznych dotyczących zastawek, ścian mięśnia sercowego i siły skurczu. Badanie daje także możliwość oceny stanu naczyń wieńcowych odpowiedzialnych za większość zawałów serca. Odpowiednio wczesne wykrycie zwężeń w naczyniach, które prowadzą do powstawania zakrzepów, pozwalają na skierowanie pacjenta do dalszego leczenia – wykonania koronarografii i założenia stentów.

Zarejestrowanie się na badania kardiologiczne TK w Bielskim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej jest proste, a świadczenia wykonywane są na bieżąco. Skierowanie na badanie musi być wystawione przez lekarza specjalistę z poradni specjalistycznej mającej kontrakt z NFZtem.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Od 8 stycznia br. skierowania na większość świadczeń zdrowotnych, w tym badania tomografii komputerowej, są wystawiane elektroniczne. Warto jednak zwrócić uwagę, aby na skierowaniu na badanie kardiologiczne TK użyta była dokładnie taka nazwa świadczenia. Warto również poprosić lekarza o wydrukowanie skierowania z systemu i z takim wydrukiem zgłosić się do rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Bielskim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim przy ul. Wyspiańskiego 21.

Podczas rejestracji pacjent jest informowany o tym, jak przygotować się do badania kardiologicznego TK. Do najważniejszych zaleceń należy wcześniejsza ocena poziomu kreatyniny w organizmie – bo badanie odbywa się z użyciem kontrastu, bycie na czczo i przyjęcie w dniu badania wszystkich leków, które pacjent powinien w tym dniu normalnie zażyć. Badanie kardiologiczne TK to jedno z najdokładniejszych, a przy okazji mało inwazyjnych świadczeń zdrowotnych, trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesne.

Podczas badania pacjent kładzie się na ruchomym stole, a na jego klatce piersiowej umieszczane są elektrody EKG. Praca serca i ciśnienie są kontrolowane przez ciśnieniomierz i czujnik pulsometru. W trakcie pracy aparatury pacjent jest w kontakcie z technikiem prowadzącym badanie i wykonuje wydawane przez niego polecenia. Skan serca tomografem komputerowym zajmuje ok. 10 sekund – ważne jest, by w tym czasie pacjent wstrzymał oddech, co zminimalizuje ryzyko zafałszowania wyników badania nadmiernymi ruchami klatki piersiowej.

Po zakończeniu tomografii komputerowej serca należy przez jakiś czas odpocząć. Pacjent pozostaje wtedy pod opieką lekarską na wypadek niepożądanej reakcji organizmu na kontrast. Wynik badania wraz z opisem w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej jest dostępny w ciągu tygodnia.

źródło: Beskidzkie Centrum Onkologii / UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Aż 5 różnych szczepów koronawirusa na Śląsku! Jest też wariant brytyjski!

Metropolitalna spalarnia śmieci w końcu powstanie? GZM chce, żeby sąd zajął się unieważnieniem uchwały przez wojewodę

Nie wszystko można streamować w sieci. 18-latek pokazał o wiele za dużo!

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button