Nalewka z malin – przepis babci

Cenisz sobie swojskie wyroby? Przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się jak należy sporządzać nalewki, otrzymasz sprawdzony przepis babci na przygotowanie nieocenionego trunku, jakim jest nalewka z malin, a także jakie ma właściwości zdrowotne.
Wyjątkowy smak malin sprawia, że chcesz przedłużyć przyjemność ich kosztowania na cały rok. Dobrym sposobem na spełnienie tego pomysłu jest robienie przetworów. Z pewnością wiesz, że sprawdzone przepisy posiadają najstarsze członkinie rodziny – babcie. Nalewka z malin – przepis babci pomoże nie tylko zatrzymać te owoce na każdą porę roku, ale również pozwoli ci ugościć przyjaciół w wyjątkowy sposób, nie mówiąc o pozytywnym oddziaływaniu na twoje zdrowie.
Nalewki – ogólne zasady ich sporządzania
Przygotowując nalewki – bez względu na rodzaj zebranych owoców – zawsze przestrzegaj kilku ważnych zasad.
1. Zbieranie i wybór owoców
Jeżeli podejmujesz się własnoręcznego zbierania owoców na nalewkę, wybieraj tereny możliwie jak najdalej oddalone od dróg komunikacji miejskiej. Pozwoli to na zwiększenie walorów zdrowotnych nalewki. Wybieraj owoce najlepsze jakościowo, niepopsute lecz dojrzałe. Pamiętaj, że nawet jeden zły owoc może popsuć cały smak twojego trunku.
2. Przygotowanie zebranych owoców
Wiesz już, że owoce na nalewkę są dojrzałe. Poprzez to mogą być również i miękkie. Dlatego też, by ich nie popsuć, płukaj maliny szybko, a potem pozostaw do osuszenia.
3. Proces przygotowania nalewki
Do sporządzenia nalewki wybieraj zawsze butelki z szeroką szyjką lub słoje, najlepiej z ciemnego szkła. Przy zalewaniu owoców alkoholem, rób to w taki sposób, by płyn całkowicie je przykrył. Wybieraj spirytus rektyfikowany, ze sklepu. Gdy sporządzisz już całą mieszaninę, pamiętaj, by szczelnie zakręcać pojemnik, odstawić w ciepłe miejsce oraz codziennie nim potrząsać.
4. Klarowanie nalewki
Po upływie zalecanego w przepisie czasu, zlej nalewkę do butelki. Może być ona jednak mętna, dlatego też możesz ją przefiltrować przez bibułkę. Po oddzieleniu płynu, gęstą pozostałość przepuść przez lejek z watą bawełnianą, a to co otrzymasz zmieszaj następnie z klarowną częścią nalewki.
5. Smak nalewki
Smakiem nalewki możesz balansować według własnych upodobań – do zbyt mało słodkiej dodaj syrop cukrowy lub miód.
Nalewka z malin według przepisu babci – składniki i przygotowanie
Aby przygotować nalewkę z malin według babcinego przepisu, przygotuj:
- 1/2 kg malin
- 700 ml wódki
- 300 ml spirytusu 70%
- 700 g cukru
Maliny umyj, odsącz z wody i pozostaw do osuszenia. Następnie utrzyj z cukrem, a potem umieść w słoju. Szczelnie zakręć i odstaw w chłodne, zaciemnione miejsce na 2 dni. Po upływie tego czasu dolej spirytus, dokładnie całość wymieszaj, a następnie przecedź przez drobne sitko. Tak powstałą mieszaninę zakręć i ponownie odstaw na 3 – 4 dni. Nalewkę przefiltruj przez bibułkę, zlej do butelek, szczelnie zakorkuj. Odstaw na pół roku.
Więcej o nalewce z malin przeczytasz tutaj: https://infosenior.pl/nalewka-z-malin
Nalewka z malin według przepisu babci – właściwości prozdrowotne
Nalewką z malin nie tylko zadowolisz podniebienie i umilisz spędzanie czasu z innymi, ale również poprawisz funkcjonowanie organizmu. Działa leczniczo przy:
- przeziębieniach i grypie – jako dodatek do herbaty, działa rozgrzewająco
- detoksykacji organizmu – dzięki zawartości antyoksydantów usuwa z organizmu wolne rodniki
- problemach żołądkowych – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie
- dolegliwościach menstruacyjnych – dzięki właściwościom rozkurczającym
- menopauzie
- zaburzeniach układu sercowo-naczyniowego – hamuje rozwój anemii, miażdżycy, łagodzi problemy związane z nadciśnieniem tętniczym
Warto wspomnieć, że nalewkę z malin możesz również stosować, gdy chcesz uzupełnić w swoim organizmie niedobory żelaza, potasu, miedzi, magnezu oraz wapnia.
Maliny to bardzo delikatne owoce, dlatego, gdy jesteś w ich posiadaniu, musisz szybko je zjeść lub przygotuj z nich malinówkę. Będziesz cieszyć się ich smakiem przez cały rok, a w dodatku wesprzesz swoje zdrowie. To również dobry sposób na rozluźnienie po całym dniu. Nalewka z malin przepis babci to sprawdzona tradycyjna receptura, która z pewnością zagości u ciebie na stałe.
InfoSenior to serwis z poradami dla osób starszych, ale nie tylko! Jeśli np. interesują Cię inne przepisy, wg. receptury naszych babć, to koniecznie zajrzyj!
źródło: artykuł partnera