Świat

UE i RE poruszone śmiercią obrończyni praw człowieka

Szwedzkie przewodnictwo UE, jak pisze AFP, potępiło “brutalną zbrodnię” i zaapelowało do władz rosyjskich o działania w celu odnalezienia winnych.

Przewodniczący PE Jerzy Buzek powiedział w TVN24, że “Federacja Rosyjska jest zobowiązana wyjaśnić, na jakim tle było to morderstwo”. Z punktu widzenia przestrzegania praw człowieka, o co bardzo dbamy w Parlamencie Europejskim, wyjaśnienie tej sprawy jest konieczne – podkreślił.

Sekretarz generalny Rady Europy Terry Davis powiedział, że jest “głęboko zaszokowany” informacją o śmierci współpracownicy Memoriału, uprowadzonej w środę w Czeczenii.

Ileż trzeba jeszcze Natalii Estemirowych i Ann Politkowskich, by władze rosyjskie zaczęły chronić tych, którzy walczą o prawa człowieka? – postawił pytanie retoryczne Davis. Rosyjska dziennikarka Anna Politkowska została zamordowana w roku 2006.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Grupa laureatów nagrody im. Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski za działania przeciw przemocy, nietolerancji, niesprawiedliwości, jest zbulwersowana śmiercią Estemirowej, która była nominowana do tej nagrody w roku 2004.

“Nic nie usprawiedliwi jej zabójstwa” – napisano w komunikacie opublikowanym w Paryżu.

Reporterzy bez Granic podkreślają z kolei odwagę działaczki Memoriału.

“Zabójstwo bojowniczki praw człowieka uprowadzonej w Groznym, gdzie bezpieczeństwo podobno jest przywrócone, ujawnia, iż mimo optymistycznych deklaracji kwestia Kaukazu nie jest uregulowana” – napisali Reporterzy bez Granic.

Współpracownicę rosyjskiej organizacji Memoriał Natalję Estemirową uprowadzono w środę rano w Czeczenii w okolicach jej domu w Groznym. Tego samego dnia po południu ciało aktywistki ze śladami postrzałowymi znaleziono w Inguszetii – republice sąsiadującej z Czeczenią. Obie republiki wchodzą w skład Federacji Rosyjskiej.

Natalja Estemirowa była jedną z głównych współpracownic Memoriału na Kaukazie. Władze Czeczenii niejednokrotnie krytykowały jej działania, które polegały na zbieraniu dokumentacji porwań, torturowania i zabójstw w Czeczenii od początku drugiej wojny w tej republice w roku 1999.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button