Plan urlopów to dokument, który może zostać zmieniony zarówno na wniosek pracownika jak i z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, kiedy można zmienić plan urlopów wypoczynkowych.
Plan urlopów – najważniejsze informacje
Plan urlopów to dokument, który może ulegać różnym zmianom. O modyfikacjach w terminach wykorzystania urlopów decydują różne sytuacje losowe, które sprawiają, że pracownik nie jest w stanie wykorzystać urlopu w pierwotnie określonym terminie. Pracownik ma prawo do przesunięcia terminu swojego wypoczynku, jednak musi pamiętać, by dokładnie to uzasadnić.
Jak efektywnie zarządzać urlopami w firmie? Przygotowywanie planów urlopowych jest kompetencją pracodawców. Tworzy się je w oparciu o prośby pracowników a także biorąc pod uwagę konieczność zachowania ciągłości produkcji w danej firmie. Wniosek o urlop złożony przez pracownika nie jest wiążący. Oznacza to, że jeżeli zaproponowany przez zatrudnionego urlop mógłby spowodować utrudnienia w funkcjonowaniu firmy, pracodawca ma prawo, aby przydzielić pracownikowi dni wolne w innym terminie.
Plany urlopowe można obecnie przygotowywać w formie elektronicznej, np. wykorzystując innowacyjny system https://inewi.pl/.
Regulacje prawne dotyczące przesuwania terminów urlopów
Kodeks Pracy (ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141) dokładnie określa wszystkie kwestie odnośnie tworzenia formularza planu urlopów, wymiaru urlopu wypoczynkowego w zależności od stażu pracy a także to, czyim obowiązkiem jest przygotowanie tego dokumentu.
Dokładne wytyczne dotyczące sytuacji, w których może nastąpić przesunięcie terminów urlopów, są zawarte w artykule 166 Kodeksu pracy. Czytamy w nim, że pracodawca jest zobowiązany do przesunięcia urlopu, gdy pracownik przechodzi na urlop macierzyński, jest chory lub gdy odbywa ćwiczenia wojskowe bądź bierze udział w przeszkoleniu wojskowym.
Z kolei, gdy pracownik przedstawi wniosek wraz z uzasadnieniem zawierającym inną przyczynę zmiany terminu urlopu, pracodawca może, ale nie musi uwzględnić jego prośby. Właściciel firmy może też samodzielnie podjąć decyzję o zmianie urlopu pracownika – dzieje się tak, gdy absencja pracownika wpłynęłaby na spore zakłócenia w prawidłowym działaniu przedsiębiorstwa.
Do 2002 roku wszyscy pracodawcy musieli określać harmonogram urlopów wypoczynkowych z wyprzedzeniem. Jednocześnie nie istniały urlopy w formie “na żądanie”. Taki stan rzeczy prowadził do sytuacji, w których plan urlopów nie odzwierciedlał tego, kiedy naprawdę pracownicy brali wolne.
Czy pracodawca może odrzucić wniosek o zmianę terminu urlopu wypoczynkowego?
Pracownik, który chce zmienić termin swojego urlopu wypoczynkowego, powinien złożyć wniosek wraz z konkretnym uzasadnieniem swojej prośby. Ustawodawca nie określił, jakie konkretnie mogą to być powody. Przyjmuje się, iż powinny to być przyczyny natury osobistej, rodzinnej bądź zdrowotnej. Mogą dotyczyć nie tylko pracownika, ale również członków jego rodziny.
Nawet jeśli wniosek zostanie złożony, zakład pracy nie ma obowiązku, by zaakceptować urlop w zaproponowanym terminie. Jednocześnie nie może dojść do sytuacji, w której pracownik nie będzie miał możliwości wykorzystania przysługujących mu dni wolnych.
źródło: artykuł partnera