Region

Katowice: Mieszkańcy wybrali System Informacji Miejskiej. Jakie tablice pojawią się na ulicach miasta?

Katowiczanie zdecydowali, że w przestrzeni miasta zrealizowany zostanie nowy System Informacji Miejskiej (SIM) w czarno-żółtym wariancie nawiązującym do kolorystyki heraldycznej miasta. W tej sprawie, decyzją prezydenta Marcina Krupy, w miniony piątek uruchomiony został sondaż. Swoje głosy oddało 7937 mieszkańców, spośród których 68,6% wskazało zwycięski wariant, a 31,4% opcję czarno-białą. Pierwsze tablice pojawią się na ulicach Katowic w IV kwartale tego roku.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Ponad 7900 oddanych głosów jasno pokazuje, że kwestie estetyki przestrzeni publicznej są bardzo ważne dla naszych mieszkańców. Zależało nam na tym, by spośród wariantów przygotowanych przez ekspertów z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych to właśnie sami mieszkańcy wybrali ostateczną opcję, która pojawi się w naszym mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dwa warianty do wyboru to efekt prac zespołu ekspertów, który został powołany do życia pod koniec ubiegłego roku. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli prezydent Marcin Krupa oraz Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Do udziału w zespole zostali zaproszeni m.in. eksperci z Akademii Sztuk Pięknych, przedstawiciele Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Miasta Katowice, a także przedstawiciele pracowni Linia z Wrocławia, która przygotowała pierwotną koncepcję SIM oraz firmy Utal, która wykonuje oznakowanie. Projekty SIM, na które głosowali mieszkańcy, zostały przygotowane przez ekspertów ASP.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Wybrana koncepcja

Katowiczanie zdecydowali, że w przestrzeni miasta realizowany będzie wariant kontrastowy (charakterystyczny).

Wybrane przez mieszkańców rozwiązanie cechuje wysoka funkcjonalności, jest nowoczesne i odważne. Spełnia swoje zadanie z poszanowaniem potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.  Odpowiada wymaganiom stawianym systemom informacji miejskiej na poziomie czytelności i estetyki poprzez zastosowanie bardzo dobrego kroju pisma, wysokich kontrastów oraz odpowiedniej hierarchii elementów – mówi Justyna Kucharczyk, prorektor ds. badań i współpracy ASP w Katowicach.

CECHY wariantu charakterystycznego:

  • nawiązuje do kolorów heraldycznych, czyli zestawienia wykorzystywanego w identyfikacji miasta,
  • charakterystyczne połączenie, które już jest kojarzone z Katowicami i może wzmocnić tożsamość wizualną miasta,
  • zestawienie ciemnej szarości, bieli i żółci gwarantuje maksymalne kontrasty,
  • połączenie kolorystyczne rekomendowane dla osób starszych i z dysfunkcją wzroku,
  • kolorystyka zapewniająca odcinanie się od tła.

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku rozstrzygnięty został przetarg na zmianę Systemu Informacji Miejskiej. Wygrała go spółka Utal. Szacowany koszt realizacji inwestycji to 11,6 mln zł. Środki na ten cel w 100% pochodzą z Regionalnego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

KORONAWIRUS: Sytuacja na Śląsku jest krytyczna! Pomóc ma wojsko

Komisja Europejska zgodziła się na miliard złotych pomocy dla Polskiej Grupy Górniczej

Abp Wiktor Skworc zaapelował do księży: postną jałmużnę oddajcie na szpital w Mikołowie

 

źr. UM Katowice

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button