Policyjne mundury dawniej i dziś – wystawa z okazji 90-lecia policji

Udział we współczesnej akcji antyterrorystycznej policji w pancerzach z pierwszej wojny światowej byłby pewnie nie lada wyzwaniem. – Bardziej przypominają postacie z Gwiezdnych Wojen w tych hełmach i pancerzach z tarczami niż policjantów – uważa nadkom. Paweł Dratwiński z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej.
Aby pokazać, że nie tylko pancerze zdobiły funkcjonariuszy – policyjni kolekcjonerzy postanowili udostępnić swoje zbiory zwiedzającym muzeum “Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Wszystko to z okazji 90-lecia policji. – Zawieruchy wojennej i lat powojennych wiele rzeczy nie przetrwało i te elementy, które udało nam się ocalić są wyjątkowe w skali całej Polski – przyznaje nadkom. Dratwiński.
Dawne tablice na budynkach i mundury milicji obywatelskiej pamięta doskonale Julian Kasperski z Bytomia. Od dwudziestu lat zbiera pamiątki z tego okresu. Jak przyznaje, to po części spełnienie młodzieńczych marzeń. – Jak każdy chłopiec chciałem kiedyś być policjantem, strażakiem czy czymś tam jeszcze, ale teraz to już jest kwestia zainteresowań – mówi Kasperski. Także tych, które dopiero się budzą, bo choć czasów milicji obywatelskiej pamiętać nie może, na naukę historii też jeszcze za wcześnie, to policyjne aspiracje Karol Stępień ma już sprecyzowane: – “Ktoś by dzwonił, a ja bym złapał złodzieja – to by fajne było!”.
W socjalistycznej propagandzie, w obiektywie przedwojennych aparatów i przy pracy z radarem w wersji retro – taki obraz funkcjonariuszy na przestrzeni lat można zobaczyć w Dąbrowie Górniczej. – Kolekcje czasami zaskakują muzealników – chodzi o to, co ludzie gromadzą tylko dzięki swojemu uporowi – uważa Arkadiusz Rybak z Muzeum Miejskiego “Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. A policyjny upór może się ujawnić choćby poprzez zebranie mundurów niemal z każdego zakątka świata. Można je oglądać w dąbrowskim muzeum przez najbliższe pół roku.