Jak zostać położną?
Braki w kadrze medycznej są obecnie ogromne i dotyczy to także położnych. Zawód ten jest jednym z najbardziej pożądanych na rynku pracy. Luka pokoleniowa sprawiła, że wkrótce większość położnych uzyska wiek emerytalny, a liczba studentów i osób podejmujących się tej pracy jest zbyt niska, aby zastąpić obecną kadrę. Dlatego zapotrzebowanie na położone będzie duże jeszcze przez długi czas. Warto zatem zastanowić się nad wykonywaniem tego zawodu. Co trzeba zrobić, aby zostać położną?
Studia z zakresu położnictwa
Jeszcze kilka lat temu położną mogła zostać osoba, która ukończyła medyczną szkołę zawodową i odbyła staż w postaci praktyk. Obecnie jednak system wygląda nieco inaczej i aby uzyskać uprawnienia do wykonywania tego zawodu, trzeba ukończyć 3-letnie studia licencjackie z zakresu położnictwa na uczelni wyższej, które obejmują co najmniej 6 semestrów. Po zakończeniu takich studiów możliwe jest kontynuowanie nauki podczas 2-letnich studiów II stopnia i uzyskanie tytułu magistra położnictwa. Jednak wykonywanie zawodu położnej możliwe jest już po ukończeniu studiów licencjackich.
Obecnie wiele uczelni oferuje studia licencjackie z zakresu położnictwa. Jedną z nich jest Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie. Ze szczegółowym opisem kierunku można zapoznać się tutaj https://mum.edu.pl/studia/studia-licencjackie-poloznictwo/.
Jak wygląda program edukacyjny?
Na studiach zdobywa się w wiedze z zakresu położnictwa, pielęgniarstwa, ginekologii, neonatologii, pediatrii, a także pedagogiki. Przedmioty, z których składa się cały program studiów to przede wszystkim nauki o organizmie człowieka. Zaliczyć można do nich między innymi:
- anatomię
- fizjologię
- embriologię
- biochemię i biofizykę
- mikrobiologię
- genetykę.
W programie studiów licencjackich z zakresu położnictwa znajduje się także nauka o technikach położniczych, prowadzeniu porodu oraz podstawach opieki zdrowotnej. Przyszła położna zdobywa też wiedzę na temat badań fizykalnych, farmakologii, psychologii, dietetyki, radiologii, a nawet filozofii.
Obowiązkowe praktyki zawodowe
Oprócz zdobycia wiedzy teoretycznej przyszła położna musi także odbyć staż w postaci obowiązkowych praktyk w czasie studiów. Cały proces kształcenia zawodowego składa się z 4600 godzin, z czego połowa, czyli 2300 godzin to właśnie kształcenie praktyczne. Jest to uzupełnienie zdobytej wiedzy na teoretycznych przedmiotach. Obowiązkowy staż odbywa się między innymi na oddziałach położniczych, oddziałach onkologii ginekologicznej, w szkołach rodzenia czy salach porodowych.
Jakie cechy powinna posiadać położna?
Położna to zawód, który polega na stałym kontakcie z drugim człowiekiem i dbaniem o jego zdrowie. Dlatego do wykonywania tak ważnych zadań, oprócz ukończenia studiów licencjackich z zakresu położnictwa potrzebne są odpowiednie predyspozycje. Według raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych najważniejsza jest umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z ludźmi. Kluczową rolę odgrywa także poszanowanie ludzkiej godności oraz wysoka kultura osobista. Inne cechy, którymi również powinna charakteryzować się położna to odpowiedzialność, empatia, zaangażowanie i odporność psychiczna.
Położna to zawód, na który obecnie jest bardzo duże zapotrzebowanie. Luka pokoleniowa i niedobór personelu medycznego sprawiły, że położne nie będą miały problemu ze znalezieniem pracy jeszcze przez długi czas. Dlatego zawód ten można uznać za jeden z najbardziej przyszłościowych. Aby zostać położną, wystarczą 3-letnie studia i staż w postaci praktyk. Ważne są oczywiście również odpowiednie predyspozycje. Zatem jeśli ktoś je posiada, to warto zastanowić się nad taką ścieżką zawodową.
źródło: artykuł partnera