UE wzywa Izrael, by unikał "prowokacji" w Jerozolimie wschodniej

– Tego rodzaju działania są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego – podkreśliła Szwecja, która przewodniczy w tym półroczu UE.
Przypomniała deklarację Unii Europejskiej z 24 marca, w której Bruksela zaapelowała do Izraela o natychmiastowe wstrzymanie wypędzeń, przytaczając przypadki wysiedleń rodzin palestyńskich oraz kurdyjskiej, mieszkajacych w Jerozolimie wschodniej.
W minioną niedzielę izraelskie radio podało, że Stany Zjednoczone zażądały od Izraela całkowitego wstrzymania budowy nowych domów na terenach arabskiej, wschodniej części Jerozolimy. Informacja zbiegła się w czasie z oświadczeniem premiera Benjamina Netanjahu, iż Izrael “może budować wszędzie”, a kwestia przynależności całej Jerozolimy do Izraela “nie podlega żadnej dyskusji”.
Prócz Unii Europejskiej również USA i Rosja wzywają Izrael do wstrzymania budowy osiedli na okupowanych ziemiach palestyńskich.
Jerozolima wschodnia, którą Izrael zajął w 1967 roku, ma być, zgodnie z żądaniami Palestyńczyków, przyszłą stolicą ich niepodległego państwa. W tej części Jerozolimy mieszka około 270 tys. Palestyńczyków i – w kilkunastu osiedlach – około 190 tys. Izraelczyków.