Kultura i rozrywka

Jak inwestować w alkohol i czy warto?

Alkohol zazwyczaj traktowany jest jako dodatek na przyjęciach i podczas spotkań ze znajomymi. Są jednak osoby, które kolekcjonują butelki różnych alkoholi, wyszukując najrzadsze gatunki lub wersje z serii limitowanych. Po co? Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, inwestowanie w rzadkie alkohole, to dobry sposób na pomnożenie swojego majątku! Jakie są zatem najrzadsze alkohole i w jakie najlepiej zainwestować?

Jakie są najrzadsze alkohole?

W Polsce najczęściej sięga się między innymi po piwo, popularność zdobywają również te wytwarzane w niewielkich browarach – piwa kraftowe i regionalne. Równie popularna w tej części Europy jest wódka, zarówno czysta, jak i kolorowa, smakowa. Wina z kolei są najbardziej znane w krajach południowych. Można je dzielić na czerwone, białe i różowe, a także na wytrawne, półwytrawne, słodkie i półsłodkie. Oprócz tego do bardziej znanych alkoholi można zaliczyć między innymi whisky oraz rum, a żadna specjalna uroczystość nie może obejść się bez dobrego szampana.
W dobrych sklepach z alkoholem lub w barach można znaleźć jednak wiele innych gatunków napojów procentowych. Pierwszym z nich jest brandy, czyli wódka wytwarzana z wina (tzw. cherry brandy), czasem nazywana także winiakiem. Armagnac to z kolei francuska wódka produkowana z winogron. Następny wytrawny winiak to Calvados, który charakteryzuje się jabłkowym aromatem, ponieważ wytwarza się go z cydru. Przy okazji warto zauważyć, że cydry – napoje alkoholowe produkowane z jabłek – również nie są jeszcze zbyt popularne. Gin jest znany głównie w krajach anglosaskich, w Polsce nie zyskał aż takiego uznania. To wódka jałowcowa, najczęściej serwowana z tonikiem. Wermuty to natomiast aromatyzowane wina z dodatkiem ziół i korzeni. Jeszcze jednym mało popularnym alkoholem jest absynth – bardzo mocny alkohol (zawartość waha się od 60 do 80%) w kolorze czerwonym, błękitnym lub zielonym. Miody pitne, tequile, Mezcal czy anyżówki również nie są jeszcze w Polsce zbyt powszechne. Podobnie jest z wieloma gatunkami drogich szampanów czy whiskey. Wiele tego typu wykwintnych i unikalnych butelek znajdziecie w sklepie internetowym online https://www.alkoholeswiata24.pl/

Alkohole kolekcjonerskie – co to jest?

Alkohole kolekcjonerskie to butelki, które wyróżniają się nie tylko najwyższą jakością i wyjątkowym smakiem, ale także unikalnym opakowaniem, sygnowanym przez znane marki. To alkohole, które posiadają indywidualne cechy, a dostęp do nich jest ograniczony ze względu na limitowaną liczbę wyprodukowanych egzemplarzy. Chcąc kupić alkohol, który ma być inwestycją, należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę i jakość produktu, ale również właśnie na jego unikalność.
Nie każdy drogi alkohol ma potencjał inwestycyjny. Zyskuje go dopiero wtedy, jeśli któraś jego wersja została wytworzona w ograniczonej, limitowanej liczbie. Istotne będą także: wiek alkoholu, rocznik, zdobyte nagrody międzynarodowe, marka i prestiżowa pozycja producenta. Najczęściej inwestuje się w whisky typu single malt oraz w wina. Inne alkohole mogą nadawać się do kolekcji, jednak zazwyczaj nie mają wartości inwestycyjnej.

Inwestowanie w alkohol – o czym trzeba pamiętać?

Kolekcjonowanie i inwestowanie w alkohole ma swoje wady i zalety. Zaletą z pewnością jest prestiż oraz bezpieczne ulokowanie kapitału. Trzeba pamiętać jednak, że alkohole to inwestycja długoterminowa. Wina zyskują na wartości zazwyczaj najwcześniej po pięciu latach. Może zdarzyć się również, że wartość poszybuje w górę bardzo dynamicznie – dzieje się tak w przypadku alkoholi o małych nakładach, ponieważ ich dostępność maleje wraz z konsumowaniem kolejnych egzemplarzy. Każda opróżniona butelka takiego wyjątkowego alkoholu powoduje szybki skok ceny pozostałych butelek z serii. Niedogodnością może być również to, że cenne wino trzeba przechowywać w szczególnych warunkach, czyli zaciemnionych pomieszczeniach o stałej wilgoci i temperaturze (7-15 stopni Celsjusza). Dobrym przykładem mogą być wieloletnie whisky, które mocno zyskały na wartości np. WHISKY DIRECTORS’CUT NORTCH BRITISH SINGLE CASK 50YO czy WHISKY PORT ELLEN 37YO 55%, które kosztują obecnie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Znajdziecie je w kategorii sklepu z whisky – https://www.alkoholeswiata24.pl/whisky-online

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jak inwestować w alkohole?

Inwestowanie w alkohole, jak każdy rodzaj biznesu, wymaga określonych zasobów pieniężnych oraz, przede wszystkim, odpowiedniej wiedzy. Warto zatem śledzić, co dzieje się na forach kolekcjonerskich z całego świata oraz sprawdzać wyniki międzynarodowych konkursów. Przydatne będą też rankingi oraz recenzje tworzone przez uznanych autorów. Zazwyczaj dobrą inwestycją będzie zakup alkoholi od producentów, którzy już zakończyli działalność lub od tych, którzy dopiero wchodzą na rynek. Należy także przygotować specjalne miejsce do magazynowania butelek. Ciekawą opcję proponują niektóre destylarnie i winiarnie – za stosunkowo niewielką opłatą wynajmują miejsce w magazynie, który spełnia wszystkie warunki niezbędne do prawidłowego przechowywania alkoholu.

Wiele osób może zastanawiać się, czy inwestowanie w alkohole jest opłacalne. Przykładowo butelka likieru D’Amalfi Limoncello Supreme to równowartość… 44 milionów dolarów. Jak widać, niektóre alkohole mogą zatem mieć wartość zwalającą z nóg. Inwestycja w alkohole to rozwiązanie długoterminowe, ale jednocześnie pewne. Najważniejszą kwestią podczas poszukiwania unikalnych alkoholi jest śledzenie najnowszych trendów i wiadomości z branży.

Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button