Londyn na trzy lata przed inauguracją igrzysk 2012r.
Javelin Train (oszczepniczy pociąg, nazwany tak ze względu na aerodynamiczny kształt przedniej części i na szybkość), będzie mógł przewieźć 25 000 pasażerów na godzinę. Dotarł z centrum do stacji Stratford International, we wschodnim Londynie, w czasie poniżej zaplanowanych siedmiu minut, dokładnie w 6 minut 45 sekund.
“Cała infrastruktura, która ma służyć igrzyskom, w tym szczególnie transport, jest w trakcie realizacji, a będzie ukończona na czas w przyszłym roku” – zapewnił dyrektor ds. transportu w Olympic Delivery Authority (ODA), odpowiedzialnym za budowę obiektów olimpijskich i infrastruktury, Hugh Sumner.
Budowa Parku Olimpijskiego, największego projektu budowlanego w Europie, ma być ukończona, według organizatorów igrzysk, przed zaplanowanym terminem. Zewnętrzna struktura głównego stadionu olimpijskiego jest kończona, a dach w kształcie fali, zaprojektowany przez sławną Zahę Hadid, nad centrum sportów wodnych, jest już w połowie gotowy.
Wzrastające koszty olimpijskich inwestycji spowodowały zwiększenie ogólnego budżetu igrzysk, z początkowej sumy 2,4 miliarda funtów (3,95 mld dol.) do 9,3 mld funtów.
Kłopoty finansowe zmusiły rząd brytyjski do sięgnięcia po pieniądze podatników, by sfinansować budowę wioski olimpijskiej i międzynarodowego centrum medialnego, choć pierwotnie zamierzano angażować tylko fundusze prywatnych inwestorów.
Wciąż wymaga rozwiązania sprawa obiektu olimpijskiego dla boksu, a watpliwości dotyczą strzelnicy, choć Międzynarodowy Komitet Olimpijski wymgał od Brytyjczyków, by obie inwestycje były ukończone już kilka miesięcy temu.
Opublikowany w lipcu raport komisji London Assembly ostrzegał, że jeśli architektoniczne “cacko”, jakim jest stadion olimpijski, nie znajdzie po igrzyskach najemcy, stanie się nieużytecznym “białym słoniem”. W raporcie wytknięto też organizatorom igrzysk fiasko planów zatrudnienia i strategii w zakresie turystyki i popularyzacji sportu dla wszystkich.
Mimo wszystko jednak MKOl orzekł, że Londyn wypracował własną, odmienna od dotychczasowych, wizję igrzysk oraz pochwalił Londyn za przekształcenie zanieczyszczonego, przemysłowego obszaru stolicy w centrum sportu.
“Londyn 2012 i jego partnerzy zapewniają taką wizję. Świadczy o tym ich dobra praca od czasu przyznania Londynowi igrzysk na sesji w Singapurze. Nie mam wątpliwości, że w 2012 r. zobaczymy wspaniałe igrzyska, różne od dotychczasowych” – powiedział przewodniczący MKOl Jacques Rogge.