Sport

Londyn na trzy lata przed inauguracją igrzysk 2012r.

Javelin Train (oszczepniczy pociąg, nazwany tak ze względu na aerodynamiczny kształt przedniej części i na szybkość), będzie mógł przewieźć 25 000 pasażerów na godzinę. Dotarł z centrum do stacji Stratford International, we wschodnim Londynie, w czasie poniżej zaplanowanych siedmiu minut, dokładnie w 6 minut 45 sekund.

“Cała infrastruktura, która ma służyć igrzyskom, w tym szczególnie transport, jest w trakcie realizacji, a będzie ukończona na czas w przyszłym roku” – zapewnił dyrektor ds. transportu w Olympic Delivery Authority (ODA), odpowiedzialnym za budowę obiektów olimpijskich i infrastruktury, Hugh Sumner.

Budowa Parku Olimpijskiego, największego projektu budowlanego w Europie, ma być ukończona, według organizatorów igrzysk, przed zaplanowanym terminem. Zewnętrzna struktura głównego stadionu olimpijskiego jest kończona, a dach w kształcie fali, zaprojektowany przez sławną Zahę Hadid, nad centrum sportów wodnych, jest już w połowie gotowy.

Wzrastające koszty olimpijskich inwestycji spowodowały zwiększenie ogólnego budżetu igrzysk, z początkowej sumy 2,4 miliarda funtów (3,95 mld dol.) do 9,3 mld funtów.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Kłopoty finansowe zmusiły rząd brytyjski do sięgnięcia po pieniądze podatników, by sfinansować budowę wioski olimpijskiej i międzynarodowego centrum medialnego, choć pierwotnie zamierzano angażować tylko fundusze prywatnych inwestorów.

Wciąż wymaga rozwiązania sprawa obiektu olimpijskiego dla boksu, a watpliwości dotyczą strzelnicy, choć Międzynarodowy Komitet Olimpijski wymgał od Brytyjczyków, by obie inwestycje były ukończone już kilka miesięcy temu.

Opublikowany w lipcu raport komisji London Assembly ostrzegał, że jeśli architektoniczne “cacko”, jakim jest stadion olimpijski, nie znajdzie po igrzyskach najemcy, stanie się nieużytecznym “białym słoniem”. W raporcie wytknięto też organizatorom igrzysk fiasko planów zatrudnienia i strategii w zakresie turystyki i popularyzacji sportu dla wszystkich.

Mimo wszystko jednak MKOl orzekł, że Londyn wypracował własną, odmienna od dotychczasowych, wizję igrzysk oraz pochwalił Londyn za przekształcenie zanieczyszczonego, przemysłowego obszaru stolicy w centrum sportu.

“Londyn 2012 i jego partnerzy zapewniają taką wizję. Świadczy o tym ich dobra praca od czasu przyznania Londynowi igrzysk na sesji w Singapurze. Nie mam wątpliwości, że w 2012 r. zobaczymy wspaniałe igrzyska, różne od dotychczasowych” – powiedział przewodniczący MKOl Jacques Rogge.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button