KrajRegion

Jak ocenić fundusz inwestycyjny dla firmy?

Problem niskich stóp zwrotu na rynku depozytowym nie jest tylko bolączką inwestorów indywidualnych. Przedsiębiorcy, którzy mają wolne środki, również nie mogą liczyć na atrakcyjne perspektywy przychodu, decydując się na lokowanie oszczędności w lokaty, czy konta oszczędnościowe Na szczęście mogą wybrać alternatywę w postaci funduszy inwestycyjnych dla firm.

 

Czym są fundusze inwestycyjne dla firm?

Podobnie, jak w przypadku funduszy inwestycyjnych skierowanych do klientów indywidualnych, fundusze inwestycyjne dla firm stanowią ciekawą alternatywę, która umożliwia generowanie atrakcyjnych nadwyżek finansowych z tytułu trafnych decyzji inwestycyjnych zarządzających funduszem.

Firmy, które chcą w taki sposób ulokować swoje środki finansowe, mogą liczyć na mnogość możliwości związanych z szeroką ofertą funduszy. Tylko od horyzontu czasowego inwestycji i apetytu na ryzyko zależy, który fundusz inwestycyjny wybierze przedsiębiorstwo. Jakie są zalety związane z inwestycją firmy w fundusze inwestycyjne?

Przede wszystkim duża elastyczność środków ulokowanych w inwestycje. Firma w każdym momencie może wycofać środki, które okażą się niezbędne do prowadzenia działalności. Równie dobrze kolejne nadwyżki finansowe można dokładać do istniejącego już funduszu. Fundusze inwestycyjne są świetnym sposobem na generowanie dodatkowych przychodów i jest to propozycja nie tylko dla dużych korporacji, ale też dla małych firm rodzinnych. 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jakie są rodzaje funduszy inwestycyjnych dla firm?

Fundusze inwestycyjne dzielą się na 3 główne kategorie. Zacznijmy od tej najczęściej wybieranej przez przedsiębiorstwa.

Mowa tu oczywiście o funduszach inwestycyjnych dłużnych. Są to fundusze, które inwestują środki w bezpieczne papiery wartościowe, jak obligacje skarbowe, obligacje korporacyjne, bony skarbowe i inne aktywa finansowe o niskim ryzyku utraty wartości. Są to idealne produkty dla tych przedsiębiorstw, którym zależy na spokojnym wzroście wartości inwestycji bez ryzyka nadmiernej zmienności.

Na przeciwnym biegunie znajdują się fundusze akcyjne, które nawet 100% wartości inwestują w akcje spółek notowanych na giełdzie w Polsce i na świecie. To propozycja dla przedsiębiorstw, które oczekują wzrostu wartości inwestycji na przestrzeni kilkunastu lat i nie obawiają się chwilowych wahań ceny.

Dla niezdecydowanych przedsiębiorstw przygotowana jest oferta funduszy zrównoważonych, które optymalizują w portfelu inwestycyjnym alokacje bezpiecznych papierów dłużnych i akcji firmy. Najczęściej spotykamy fundusze, które 50% wartości funduszu inwestują w bezpieczne aktywa, drugie 50% natomiast w agresywne fundusze akcyjne. Jest to o tyle atrakcyjna alternatywa, gdyż w okresie hossy wartość inwestycji dynamicznie wzrasta, w okresie bessy natomiast nie ulega tak dużym spadkom.

W jaki sposób ocenić fundusz inwestycyjny dla firm?

Przy wyborze konkretnego funduszu inwestycyjnego warto zwrócić uwagę na wskaźnik SRRI. Synthetic Risk and Reward Indicator to uniwersalny wskaźnik notowany w skali od 1 do 7, który określa ryzyko inwestycji w dany fundusz. Każdy dostępny na rynku fundusz inwestycyjny musi upublicznić informacje na temat wskaźnika SRRI. Co oznaczają cyfry? Fundusz o ocenie 1 wskazuje nam na najmniejsze ryzyko inwestycji. 7 natomiast to agresywne fundusze, które inwestują nie tylko w akcje, ale i różne instrumenty pochodne, jak surowce czy waluty.

Warto przed rozpoczęciem inwestycji dokładnie zapoznać się z tym, jaka jest charakterystyka danego funduszu inwestycyjnego, jak wygląda jego horyzont czasowy, i przede wszystkim jak kształtują się opłaty związane z obsługą funduszu i wycofaniem środków. By dowiedzieć się więcej o prawidłowym wyborze funduszu inwestycyjnego dla firm, czytaj więcej na ten temat.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button