KrajRegion

Są pieniądze na czyste powietrze. Do woj. śląskiego trafiły blisko 23 miliony złotych [WIDEO]

W ramach rozstrzygnięcia konkursu, marszałek przekazał umowy, które zapewnią dofinansowanie do projektów, w ramach działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej oraz odnawialne źródła energii w przestrzeni zarówno publicznej, jak i mieszkaniowej.

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

– Oczywiście to też odpowiedź na zmiany klimatu, na czystsze powietrze i na tym nam szczególnie zależy w województwie śląskim. To znajduje odpowiedź w strategii wojewódzkiej Zielone Śląskie 2030. Dzisiaj to kwota ponad 22 milionów złotych pochodzących ze środków Unii Europejskiej, z funduszy europejskich. Ale oczywiście programujemy nowy regionalny program operacyjny. I pragnę państwa zapewnić, że ten kierunek związany z tym zielonym naszym Śląskiem znajdzie odzwierciedlenie również w alokacji środków, która zostanie na ten cel zapewniona – mówi wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Prawie trzy miliony złotych otrzymały władze Żywca, gdzie konkursowy projekt dotyczy termomodernizacji budynków przedszkola oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Całkowity koszt inwestycji opiewa na kwotę blisko 3,5 miliona złotych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

– Cieszymy się bardzo, że dzisiaj możemy podpisać i otrzymamy te środki. Jak wiadomo, termomodernizacja to nie tylko sama termomodernizacja. To również się wiąże przecież z wymianą źródeł ciepła i z innymi elementami. I to się przyczynia do tej całej strategii, którą od wielu wielu lat zarówno Urząd Marszałkowski, jak i my wszystkie gminy, miasta prowadzimy w kierunku ograniczenia smogu, ograniczenia zanieczyszczenia powietrza – mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

Na cele walki o czyste powietrze pokaźną sumę otrzymał powiat Cieszyński, bo prawie sześć milionów złotych. Środki pozwolą poprawić efektywność energetyczną budynku jednej ze szkół w Ustroniu oraz hali sportowej w Cieszynie. Sam Cieszyn natomiast otrzymał dodatkowy milion złotych na projekt związany z likwidacją niskiej emisji w centrum miasta.

– My mamy plany na następne lata, na następne etapy. Miasto Cieszyn, właściwie zabudowa w mieście Cieszyn w samym centrum to są w większości stare kamienice, które no wymagają tego, żeby zarówno je ztermomodernizować, jak i również zmieniać źródła ciepła. Także my będziemy kontynuować te plany i chętnie sięgniemy po następne środki – mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

W spotkaniu z władzami Urzędu Marszałkowskiego wzięli udział również przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Dankowicach, którzy odebrali umowę na 1,5 miliona złotych dotacji do wymiany centralnego ogrzewania oraz budowy instalacji fotowoltaicznej w swojej siedzibie.

Autor: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Widz TVS swoją nagrodę oddał na szczytny cel. Piękny rower zaparkował w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Chorzowie

Zabójstwo w Borowcach: Policja wprowadza do akcji psy do poszukiwania zwłok. Zabójca rodziny nie żyje?

Częstochowa: Estakada na DK 1 idzie do wyburzenia. Będzie nowa, ale będą też ogromne utrudnienia!

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button