Kraj

Boni: Pakiet antykryzysowy dobry dla polskiego rynku pracy

Prezydent Lech Kaczyński podpisał w czwartek ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która jest częścią rządowego pakietu antykryzysowego. Z ustawy mogą korzystać te przedsiębiorstwa, których przychody, po 1 lipca 2008 r., spadły o przynajmniej 25 proc. w ciągu trzech miesięcy.

Ustawa podpisana przez pana prezydenta (…), nad którą rząd intensywnie pracował, chroni pracowników i daje o wiele większe gwarancje utrzymania zatrudnienia, mimo zagrożeń kryzysowych – powiedział Boni. – Wyniki polskiej gospodarki są dobre patrząc na inne kraje, ale trzeba przeciwdziałać tym zagrożeniom, które mogą się pojawić – dodał.

Wyjaśnił, że dzięki ustawie będzie można skorzystać m.in. z urlopu postojowego. – Firmy, które mają mniejsze obroty, mniejsze przychody ze sprzedaży w ciągu czterech kwartałów licząc od 1 lipca 2008 r. (…), będą mogły występować o wsparcie finansowe – powiedział. Wyjaśnił, że w trakcie urlopu postojowego pracownik pozostający w gotowości do pracy, otrzyma świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Środki na to będą pochodzić ze środków pracodawcy i Funduszu Pracy w wysokości świadczenia dla osób bezrobotnych.

Zaznaczył, że osoby, które wrócą z urlopu postojowego, będą dalej zatrudnione, przez co najmniej pół roku. – Bez względu na okoliczności. To jest zobowiązanie dla pracodawcy – podkreślił.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Ponadto, dzięki ustawie, będzie można stosować skrócony czas pracy do połowy etatu, bez wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. – Wynagrodzenie wtedy będzie na poziomie co najmniej płacy minimalnej i będzie można ubiegać się również o świadczenie wspierające wynagrodzenie z środków Funduszu Pracy – zaznaczył Boni. Zwrócił też uwagę na zawarte w ustawie ograniczenie do dwóch lat możliwości zatrudnienia na czas określony, co stwarza większe bezpieczeństwo pracownikom, oraz na elastyczne rozliczanie czasu pracy.

To oznacza, że w pewnych okresach, kiedy firma ma zamówienia, można będzie pracować więcej; potrzebne będzie tylko porozumienie z przedstawicielami pracowników albo ze związkami zawodowymi albo zmiana w układzie zbiorowym pracy – wyjaśnił minister. W jego opinii, takie rozwiązanie pozwoli dopasowywać “gotowość do pracy pracowników do realnych zamówień w firmach”. Przypomniał, że ustawa o przeciwdziałaniu skutkom kryzysu będzie funkcjonować do 31 grudnia 2011 roku.

Równocześnie dzisiaj Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał porozumienie z bankami, co oznacza, że – w świetle ustaw i programów przyjętych przez rząd – przedsiębiorcy będą mogli uzyskiwać poręczenia i gwarancje kredytowe – przypomniał. Boni zaznaczył, że jest to ważne dla drugiej połowy roku i dla tego, by gospodarka “żyła i funkcjonowała”.

Czwartkowe porozumienie dotyczy poręczeń kredytów udzielanych mikroprzedsiębiorcom oraz małym i średnim firmom. Poręczeniami będzie można objąć do 80 proc. wysokości kredytu. – Pomoc będzie udzielana od 100 tys. zł do 10 mln euro – poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button