Pentagon: USA biorą pod uwagę inne lokalizacje dla tarczy

Vershbow, który jest dyrektorem departamentu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, poinformował na przesłuchaniu w Izbie Reprezentantów, że administracja prezydenta Baracka Obamy rozważa różne możliwości w ramach przeglądu projektu obrony przeciwrakietowej. Przesłuchanie w niższej izbie Kongresu dotyczyło stosunków z Rosją.
– Obiekt w Polsce i radar w Czechach znajdują się wśród rozważanych opcji wspólnie z innymi wariantami, które równie dobrze mogłyby spełniać funkcję – oświadczył.
Zastrzegł, że choć weryfikacja projektu obejmie różne możliwe lokalizacje, to nie weźmie pod uwagę sprzeciwu Rosji. – Rozpatrujemy to wewnętrznie. Nie jesteśmy w tej chwili zaangażowani w negocjacje z Rosjanami na temat alternatywnych możliwości – podkreślił. – Nasze wnioski będą oparte wyłącznie na zagrożeniach stwarzanych przez Iran, efektywności systemu i kosztach.
Moskwa sprzeciwia się planom umieszczenia w Polsce rakiet przechwytujących, a w Czechach radaru.
Zlecając przegląd projektu, administracja prezydenta Baracka Obamy podtrzymała argumenty George'a W. Busha, że tarcza ma stanowić obronę przed Iranem i nie stwarza żadnego zagrożenia dla Rosji. Waszyngton obawia się ponadto, że rezygnacja z instalacji w Polsce i Czechach zaszkodziłaby stosunkom z tymi dwoma sojusznikami – pisze Associated Press.
W połowie lipca dyrektor amerykańskiej Agencji Obrony Rakietowej (MDA) generał Patrick O'Reilly potwierdził, że Pentagon rozważa alternatywne rozwiązania dla lokalizacji tarczy w Polsce i Czechach. Na spotkaniu z korespondentami prasy wojskowej O'Reilly powiedział, że w trakcie prowadzonej obecnie analizy projektu umieszczenia baz obrony rakietowej w tych krajach rozważa się “różne europejskie opcje” dla tych baz.