RegionZdrowie

Układ ruchu po 65 roku życia — wyzwania, którym musi sprostać senior

„Wesołe jest życie staruszka” — śpiewał Wiesław Michnikowski. Dzieje się tak, jeśli człowiek doświadcza tzw. „starzenia z sukcesem”, czyli bez chorób, bólu i niesprawności [1]. Niestety, większość seniorów zmaga się ze „starzeniem zwyczajnym”, które dotyka m.in. cały układ ruchu (kości, mięśnie i stawy), powodując zwyrodnienia i zmiany chorobowe.

Układ kostny u seniora

Już po 45. roku życia występuje ujemny bilans kościotworzenia, co prowadzi do stopniowej utraty gęstości i masy kości, a w końcu do osteopenii. Do rozwoju tego stanu przyczyniają się również zaburzenia hormonalne (zwłaszcza u kobiet po menopauzie) i zmniejszona aktywność fizyczna. Według badań przeprowadzonych w USA, w ósmej dekadzie życia prawidłową masę tkanki kostnej miało 51% mężczyzn i zaledwie 5% kobiet! Zmniejszona gęstość mineralna kości jest pierwszym stadium osteoporozy, z której wynika 70-90% przypadków złamań kości udowej.

Stopniowa, postępująca utrata masy i siły mięśniowej z pewnością dotknie każdego seniora. Osoba w wieku 65 lat straciła już średnio 12% wyjściowej masy i 30% siły mięśniowej. Spadek w większym stopniu dotyczy mięśni dolnych partii ciała, co wynika z siedzącego trybu życia i mniejszej ilości ruchu. Przyczynia się do tego także pogorszenie unerwienia mięśni i niższy poziom hormonów (płciowych oraz wzrostu). Słabsze napięcie mięśniowe ma również wpływ na zmniejszanie się stopnia mineralizacji kości, co pokazuje, jak bardzo są ze sobą powiązane podzespoły układu ruchu.

Starzejące się stawy

Stawy z wiekiem coraz gorzej znoszą długotrwałe obciążenia. Zmniejsza się liczba komórek chrzęstnych oraz elastyczność i mechaniczne właściwości tkanki chrzęstnej. Sprawia to, że stawy są bardziej podatne na degenerację i urazy. Proces zwyrodnieniowy zachodzi aż u 80% osób powyżej 75. roku życia. Zmiany dotykają przede wszystkim stawy biodrowe i kolanowe, kręgosłup w odcinku lędźwiowym i szyjnym oraz stawy między paliczkowe w dłoniach.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jednym z najważniejszych sposobów na utrzymanie układu ruchu w dobrej kondycji jest aktywność fizyczna oraz domowa rehabilitacja (https://www.pomocedlaseniora.pl/17-rehabilitacja). Niestety, seniorzy często mają problemy z zachowaniem równowagi albo trudno im wrócić do pewnej miary sprawności po urazach. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia w postaci specjalistycznego sprzętu medycznego – głównie, aby pomóc starszej osobie jak najdłużej zachować samodzielność. Krzesło toaletowe ułatwi seniorowi załatwianie potrzeb fizjologicznych wtedy, gdy nie trudno mu skorzystać z muszli toaletowej. Pionizator lub poduszka ułatwiająca wstawanie pomogą w podniesieniu się z pozycji siedzącej do stojącej, a balkonik zapewni stabilność w czasie chodzenia i poruszania się. Niezawodne są też wózki inwalidzkie(https://www.pomocedlaseniora.pl/1274-wozki-inwalidzkie) lub schodołazy(https://www.pomocedlaseniora.pl/71-schodolazy), które ułatwiają pokonywanie większych lub trudniejszych odległości.

Senior musi sprostać wielu wyzwaniom, których przyczyną jest nieuchronnie zużywający się układ ruchu. Dolegliwości dotykają kości, mięśni i stawów, co znacznie ogranicza aktywność fizyczną. Na szczęście dostępne w sklepie https://www.pomocedlaseniora.pl/  produkty rehabilitacyjne mogą przedłużyć sprawność układu ruchu, a tym samym życie starszej osoby.

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button