KategorieZdrowie

Awersyjna metoda leczenia alkoholizmu – wszywka alkoholowa Esperal

Wszywka alkoholowa Esperal to awersyjna metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu Wywołuje negatywne skojarzenia z alkoholem, gwarancja sukcesu.

 

Wszywka alkoholowa Esperal jest dostępna na rynku farmaceutycznym w formie jałowych tabletek. Jest ona przeznaczona do umieszczania pod skórą. Zwykle wybór lokalizacji pada na pośladek lub łopatkę, ponieważ zapewniają dużą dyskrecję. Stąd też wziął się potoczny termin „zaszyć się”.

Głównym składnikiem Esperalu jest Disulfiram. Hamuje on działanie dehydrogenazy alkoholowej, będącej enzymem wątroby. Efektem tego jest brak utleniania aldehydu octowego do formy kwasu octowego, znacznie mniej szkodliwego dla organizmu. Uproszczając – osoba posiadająca wszywkę w momencie spożywania alkoholu naraża się na gwałtowny wzrost toksycznego aldehydu octowego, co wywołuje ostre zatrucie alkoholowe.

Esperal – skuteczna metoda awersyjna w Warszawie

Stosowanie Esperalu, nazywanego potocznie wszywką alkoholową, zalicza się do tzw. metody awersyjnej. Swoją nazwę zawdzięcza wywołaniu efektu awersji, czyli osoba uzależniona, kiedy ma świadomość konsekwencji złamania abstynencji, podświadomie utożsamia alkohol z szeregiem objawów silnego zatrucia alkoholowego, które pojawia się w ciągu kilku minut od momentu rozpoczęcia picia. Należy mieć świadomość, że już śladowe ilości alkoholu generują gwałtowną reakcję z disulfiramem. Tym samym, aby uniknąć nieprzyjemności zdrowotnych konieczne jest powstrzymanie się od picia poprzez tworzenie bariery psychicznej, broniącej przed sięganiem po wszelkie produkty z alkoholem w składzie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jeżeli osoba silnie uzależniona decyduje się na poddanie się zabiegowi chirurgicznemu, zanim nastąpi wszycie leku, powinien zgłosić się na odtruwanie alkoholowe, aby mieć pewność, że w jego ciele nie istnieją już żadne metabolity i resztki alkoholu.

Jak wygląda wszycie Esperalu?

Na terenie miasta Warszawa zabieg zaszycia alkoholowego dostępny jest w profesjonalnym, prywatnym gabinecie https://gabinetchirurgiczny.com/. Cała procedura odbywa się pod opieką doświadczonego chirurga, który w trosce o dobro Pacjenta podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu skutecznie eliminuje się czynnik bólu.

Tabletka z Disulfiramem najczęściej umieszczana jest w okolicy mięśnia pośladkowego lub pod łopatką, aczkolwiek jeżeli Pacjent wyrazi taką potrzebę, a będzie to możliwe medycznie, lek może być podany w innym miejscu.

Cała procedura jest prosta i całkowicie bezpieczna. Lekarz skalpelem wykonuje niewielkie nacięcie, a w powstałej kieszonce, głęboko pod skórą umieszcza indywidualnie dobraną dawkę Esperalu. Następnie zakłada się szwy – w przypadku typu nierozpuszczalnego należy je usunąć kilka dni po zabiegu.

Esperal – jak działa wszywka alkoholowa?

Esperal nie jest lekiem na alkoholizm – jego działanie skupione jest na odstraszaniu danej osoby od picia. Dzieje się tak, ponieważ Disulfiram stale uwalniany do organizmu w czasie wahającym się od 8 do 12 miesięcy reaguje z alkoholem. W przypadku stosowania się do zaleceń i zachowywania trzeźwości substancja ta jest całkowicie bezpieczna i neutralna dla Pacjenta, nie dając oznak swojej obecności. Kiedy abstynencja jest łamana, dochodzi do zatrucia tym związkiem. Alkoholik zaczyna źle się czuć, spada mu kondycja, czego efektami są:

  • Nudności,
  • Wymioty,
  • Uderzenia fal gorąca,
  • Zaczerwienie skóry będące efektem rozszerzania naczyń krwionośnych,
  • Kołatanie serca,
  • Zawroty głowy,
  • Duszność,
  • Wzmożona potliwość,
  • Problemy ze snem,
  • Drgawki mięśni,
  • Lęk i strach o własny stan.

Warto dodać, że stopień nasilenia wymienionych objawów zależne jest od samej ilości i stężenia spożytego alkoholu. Reakcja organizmu może utrzymywać się do kilkunastu godzin, jednak nieco inaczej Pacjent będzie się czuć po spożyciu dużej dawki wódki, a inaczej, kiedy przepłucze usta płynem do higieny jamy ustnej, zje sos na bazie alkoholu, wypije syrop na kaszel, czy też zastosuje kosmetyki z alkoholem w składzie. W przypadkach kiedy stężenie alkoholu we krwi jest wyższe niż 125-150 mg/100 ml z dużą dozą prawdopodobieństwa wystąpi skrajna niewydolność oddechowa, krążeniowa, zawał, tachykardia, objawy epilepsji, utrata przytomności lub śmierć.

Kto może skorzystać z leczenia za pomocą wszywek z Esperalem?

Terapia Esperalem skutecznie wspomaga leczenie choroby alkoholowej. Forma ta dedykowana jest jedynie osobom, których stan zdrowia i brak przeciwwskazań umożliwia udział w zabiegu chirurgicznym. Należy mieć także na uwadze, że jest to sposób wspierający leczenie alkoholizmu i u większości Pacjentów, którzy stosują Esperal solo, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów – z tego powodu zaleca się łączenie farmakologicznej metody awersyjnej z innymi, bardziej złożonymi działaniami, jak choćby psychoterapia.

Esperal – skuteczność

Esperal i Disulfiram działa zawsze, niezależnie od ilości spożytej dawki alkoholu, objawy w mniejszym lub większym natężeniu wystąpią w ciągu kilku minut od momentu rozpoczęcia picia. Dlatego kiedy choć raz ktoś przeszedł przez reakcję disulfiramową, raczej nie chce doznawać jej kolejny raz, unikając alkoholu. Należy mieć świadomość, że nie jest to tożsame z wyzdrowieniem. Zdarza się, że kiedy okres emitowania Disulfiramu do krwioobiegu ustaje, to alkoholicy bez dalszego wsparcia wracają do swoich ryzykownych zachowań.

Przeciwwskazania do implementacji wszywki alkoholowej

Lekarz może zrezygnować z wykonania zabiegu u osoby, która:

  • Ma schorzenia natury psychicznej,
  • Choruje na choroby z zakresu układu sercowo-krążeniowo-naczyniowego,
  • Ma zapalenie wielonerwowe lub nerwu wzrokowego,
  • Posiada nadwrażliwość na lek,
  • Jest pod wpływem alkoholu lub nie zachował obowiązkowej 48godzinnej abstynencji,
  • Jest w ciąży lub karmi piersią.

Esperal – opinie

W środowisku leczniczo-terapeutycznym, jak i wśród Pacjentów opinie na temat leczenia Esperalem są różne.

Jedne osoby cieszą się trwałą abstynencją dzięki długiej przerwie w piciu i wytrwaniu w abstynencji, inne tuż po dezaktywacji wszywki wracają do uzależnienia. Dzieje się tak, ponieważ część osób kojarzy Esperal z objawami wymienionymi powyżej, a nie sam alkohol, przez co leczenie jest wtedy nieskuteczne. Internet pełen jest historii osób, które stosowały implant z Esperalu. Część osób już po jednym razie wychodziło na prostą, część ma za sobą kilka zabiegów i planują kolejne. Jeszcze inni mimo wszywki piła alkohol, przez co wielokrotnie trafiały do szpitala.

Z tego powodu tak wielu psychoterapeutów podkreśla konieczność łączenia wszywki alkoholowej z innymi metodami, np. spotkaniami w gronie Anonimowych Alkoholików lub uczęszczania na sesje terapeutyczne. Dużym atutem wszywek jest to, iż jej działanie realnie może dać szansę na co najmniej kilkumiesięczną abstynencję, co dla rodziny alkoholika jest gwarantem spokoju i większego poczucia bezpieczeństwa we własnym domu. Należy jednak pamiętać, że to tylko pomoc doraźna, forma wsparcia, a nie całkowite rozwiązanie problemu. Duże znaczenie ma samo nastawienie osoby uzależnionej do całego procesu wychodzenia z własnych słabości. Jeśli szczerze chce być znowu zdrowy, musi mieć świadomość, że któregoś dnia wszywka przestanie działać i stanie przed próbą życia bez alkoholu.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button