KrajRegion

Konsekwencje zdrowotne niedoboru kwasu foliowego

Kwas foliowy jest związkiem chemicznym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina B9 odpowiada za przebieg wielu procesów metabolicznych. W związku z tym jej niedobory wiążą się z pojawieniem się różnorodnych powikłań zdrowotnych, takich jak przemęczenie, problemy trawienne czy tachykardia.

 

Niedobory kwasu foliowego – objawy, przyczyny

Kwas foliowy to organiczny związek chemiczny, zwany powszechnie witaminą B9, który odpowiada za przebieg wielu procesów metabolicznych. Substancja ta jest także szczególnie istotna w ośrodkowym układzie nerwowym. Dzięki zdolności syntezy nukleotydów wykorzystywanych w produkcji DNA wpływa m.in. na optymalizację pracy wszystkich komórek ciała. Ponadto reguluje poziom homocysteiny we krwi i pobudza procesy krwiotwórcze, dlatego niedobory kwasu foliowego zwiększają ryzyko podwyższenia poziomu cholesterolu LDL, rozwoju zmian miażdżycowych i anemii. Poza tym witamina B9 w dużym stopniu decyduje o samopoczuciu psychicznym, jakości snu oraz koncentracji.

Kwas foliowy ma też znaczenie dla funkcjonowania układu pokarmowego, uczestnicząc w procesach wydzielania soku żołądkowego. Zbyt niskie stężenie substancji może prowadzić do zaburzeń trawiennych w postaci biegunki, zmniejszenia apetytu oraz – co za tym idzie – utraty masy ciała. Witamina stanowi również ważny stymulant płodności u obu płci.

Niewystarczający poziom kwasu foliowego może nasilać wiele istniejących schorzeń powstałych z innych przyczyn, takich jak depresja, psychozy, demencja czy choroby rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych. Z tego powodu wśród objawów związanych z niskim poziomem kwasu foliowego wymienia się ponadto m.in. zaburzenia mowy i widzenia, parestezje rąk i nóg, niestabilność emocjonalną, pogorszenie biodynamiki chodu oraz bóle głowy. Mogą także wystąpić łagodne reakcje skórne, zwłaszcza na błonach śluzowych jamy ustnej, a u dzieci i młodzieży dodatkowo pojawiają się zaburzenia wzrostu.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Metody uzupełniania niedoborów

Ze względu na to, że kwas foliowy występuje w postaci naturalnej i syntetycznej, można go uzupełniać poprzez zbilansowaną dietę lub suplementację. Bogatym źródłem witaminy B9 są przede wszystkim warzywa zielonolistne, jak sałata, szpinak, szparagi, brokuły i brukselka. Cennego mikroelementu dostarczają też rośliny strączkowe, np. fasola szparagowa, groch i soczewica. W jadłospisie warto uwzględnić: produkty drożdżowe i pełnoziarniste, orzechy włoskie, słonecznik, ryby morskie, buraki, banany, awokado, pomarańcze oraz żółtko kurzego jaja.

Walcząc z niedoborami kwasu foliowego, zwróćmy również uwagę na właściwe przechowywanie żywności oraz metody obróbki termicznej jarzyn. Największe straty kwasu foliowego zachodzą podczas gotowania i pieczenia, dlatego lepiej przyrządzać produkty na świeżo i jeść surowe lub też uzupełniać dobowe zapotrzebowanie witaminy B9 w inny sposób. Nie należy także pomijać produktów z witaminą C i biotyną, które usprawniają wchłanianie kwasu foliowego. Optymalna ilość kwasu dla dorosłych i młodzieży wynosi 0,4 mg, a dla dzieci – 0,2 mg. W zależności od stanu zdrowia i innych uwarunkowań dawka może być inna.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button