
Adam Baumann był aktorem Teatru Śląskiego od ponad 40 lat, ze sceną związany był od ponad 50 lat. Znany był także ogólnopolskiej publiczności ze względu na swoje role filmowe. W sezonie 1967/68 rozpoczął karierę teatralną w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. W 1974 roku związał się z Teatrem im. Jaracza w Olsztynie, skąd po trzech sezonach przeniósł się do Katowic. Miał na koncie ponad 130 ról teatralnych, w tym te najważniejsze, nagradzane wieloma Złotymi Maskami.
Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!
W ostatnim czasie publiczność mogła oglądać go m.in. w „Skazanym na bluesa”, gdzie grał rolę ojca Ryszarda Riedla, w spektaklach reżyserowanych przez Roberta Talarczyka: „Drach”, „Himalaje”, „Wujek 81. Czarna ballada” czy w Mickiewiczowskich „Dziadach”. Widzowie oklaskiwali ponadto jego wielką kreację w „Sklepach cynamonowych” reżyserowanych przez Ingmara Villqista, budził także teatralną radość w kultowej i granej od wielu lat sztuce „Mayday”. Pod koniec września br. miał zagrać jedną z ról w premierowym przedstawieniu „Amator 2020” przygotowanym przez Teatr Śląski w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Adam Baumann w styczniu 1978 pojawił się w Teatrze Śląskim po raz pierwszy – jako Grzegorz Niezguła w spektaklu reżyserowanym przez Bohdana Korzeniewskiego. Kolejne sezony w Teatrze Śląskim w Katowicach przyniosły doceniane kreacje, m.in. Wielkiego Księcia w „Nocy listopadowej” i Caramanchela w „Zielonym Gilu” (za te role otrzymał w roku 1982 swoją pierwszą Złotą Maskę), Sajetana Tempe w „Szewcach”, Salieriego w „Amadeuszu” (Złota Maska 1985), Don Fernanda w „Cydzie”, Szambelana w „Iwonie, księżniczce Burgunda”, Alfreda Doolittle w „Pigmalionie”, Horodniczego w „Rewizorze”, Publiusza w „Marmurze”, Papkina w „Zemście” (Złota Maska 1992), Majora w „Fantazym”, Księdza w „Weselu”, Sganarela w „Don Juanie” (Złota Maska 1993), Erwina w „Hałdach”, Fortunata Korzenia w „Chłopie milionerem”, Prezydenta von Waltera w „Intrydze i miłości”, Vladimira w „Czekając na Godota”, Karmazyna w „Wyzwoleniu”, Ojca w „Pułapce” Różewicza (Złota Maska 2003), Ubu w spektaklu „Ubu, słowem Polacy” (Nagroda im. Leny Starke).
Stworzył także filmowe role w takich produkcjach jak „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, „Piłkarski poker”, „Boisko bezdomnych”, „Śmierć jak kromka chleba”, „Wojaczek”. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Za artystyczne osiągnięcia otrzymał m.in. najważniejsze ogólnopolskie odznaczenia: Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na swoje 50-lecie pracy artystycznej w 2020 roku otrzymał także Nagrodę im. Leny Starke za całokształt twórczości.
Adam Baumann zmarł 6 września 2021 r.
„Nie akceptuję tego jeszcze”. Piotr Małachowski na Stadionie Śląskim zakończył karierę
Coraz mniej czasu, żeby się spisać. Jak idzie spis powszechny na Śląsku?
źr. Teatr Śląski