Zdrowie

Wszywka alkoholowa Esperal Katowice – skomplikowany zabieg, czy proste działanie medyczne? Rozwiewamy wątpliwości.

Esperal – czym jest wszywka alkoholowa i jak działa Disulfiram? Metoda chirurgiczna, która wzbudza u osoby uzależnionej strach przed dalszym piciem.

 

„Zabieg zaszycia alkoholowego” – może brzmieć strasznie i niezrozumiale, jednak prawda jest taka, iż nie ma się czego bać. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się krótki – około trzydziestominutowy, bezpieczny, mało inwazyjny i całkowicie bezbolesny zabieg, odbywający się pod opieką wykwalifikowanego i doświadczonego chirurga.

Jeżeli dostrzegasz u siebie lub u osoby bliskiej oznaki alkoholizmu, warto zapoznać się z wszywką alkoholową Esperal. Niniejszy tekst skutecznie rozwieje wszelkie wątpliwości.

Co to jest wszywka alkoholowa?

Pod tą nazwą kryje się tabletka o nazwie Esperal, posiadająca w swoim składzie Disulfiram – związek chemiczny wpływający na sposób metabolizowania alkoholu. Lek ten decyzją lekarza wprowadza się u osób, które wykazują cechy uzależnienia od napojów procentowych, przy czym wydawany jest na receptę. Wskazaniem do włączenia Esperalu jest chęć wzmocnienia motywacji Pacjenta do utrzymywania zmian antyalkoholowych, a także próba wywołania negatywnych skojarzeń i swojego rodzaju wrogiej postawy wobec alkoholu. Farmakologiczna metoda awersyjna, do której zalicza się właśnie Esperal zakłada, że alkoholik zacznie kojarzyć nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne ze spożywaniem alkoholu. Oznacza to, że reakcją organizmu na krążący w krwioobiegu alkohol będzie swojego rodzaju alergia na alkohol, która objawia się w formie bólu głowy, mięśni i brzucha, wymiotów, biegunek, nudności, kołatania serca, skoków ciśnienia, duszności, zaburzeń snu, stanów lękowych, ogólnego spadku kondycji i dobrego samopoczucia. Taka reakcja nazywana jest „reakcją disulfiramową”.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Skąd bierze się „reakcja disulfiramowa”

Powyższe objawy związane są ze wpływem Disulfiramu, czyli aktywnego związku Esperalu na działanie wątroby i jej enzymów trawiennych. Duże znaczenie ma tutaj dehydrogenaza alkoholowa, która w normalnych warunkach odpowiada za trawienie alkoholu. U osoby nie będącej pod działaniem wszywki spożywany etanol trawiony jest do toksyny o nazwie aldehyd octowy, który następnie ulega utlenianiu i przemianie w kwas octowy. Esperal proces ten zaburza. Pod jego wpływem ludzki organizm nie jest w stanie przemienić aldehydu, przez co gromadzi się on w nadmiernych ilościach, prowadząc do zatrucia alkoholowego, przy czym od zwykłego, pospolitego kaca różni się czasem trwania, sięgającego nawet kilkunastu godzin, natężeniem objawów – w tym przypadku są znacznie bardziej nasilone, a także ich dokuczliwością.

Niestety świadomie decydując się na wszywkę należy mieć na uwadze, że reakcja disulfiramowa działa zawsze, niezależnie od czasu trwania spożycia napojów psychoaktywnych, ich ilości i zawartości w nich dawki czystego alkoholu. Tym samym należy nauczyć się czytać składy produktów spożywczych, leków i kosmetyków. Część z nich także wywoła nieprzyjemne objawy. Niebezpieczne w tym przypadku są produkty cukiernicze, takie jak torty lub nadziewane bombonierki, które często zawierają w sobie spirytus, wódkę lub whisky, ocet, niektóre antybiotyki, płyny do higieny jamy ustnej, pinki do golenia, wody kolońskie, antyperspiranty i dezodoranty, a także niektóre chemikalia, np. rozpuszczalniki. Mimo, iż reakcja organizmu będzie znacznie słabsza i prawdopodobnie bardziej krótkotrwała, należy mieć na uwadze, że mimo wszystko nadwrażliwość wystąpi.

Komu dedykowany jest Esperal?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że zabieg zaszycia alkoholowego dedykowany jest osobom, u których zdiagnozowano problemy z alkoholem, przy czym:

  • Nie stwierdzono przeciwwskazań do zabiegu, o których więcej można dowiedzieć się w dalszych częściach tekstu,
  • Świadomie i dobrowolnie wyrazili zgodę na zabieg.

Oznacza to, że decydując się na implantację Esperalu należy wziąć pod uwagę koszty związane z zabiegiem. Zestawiając ze sobą skuteczność i korzyści z raz wydanymi kilkuset złotymi warto poważnie rozważyć jego zastosowanie. W praktyce wygląda to tak, że tego typu ingerencja chirurgiczna odbywa się jedynie w prywatnych gabinetach. Nie ma możliwości przymusowego skierowania alkoholika na zabieg zaszycia Esperalu. Podawany jest on jedynie osobom świadomym jego działania i konsekwencji załamania abstynencji i dobrowolnie godzą się na taką formę leczenia.

Z kolei wyszczególniając najbardziej powszechne przeciwwskazania zabiegowe należy wspomnieć o:

  • Braku podpisanej zgody na zabieg lub brak znajomości działania wszywki i jej potencjalnych skutków ubocznych,
  • Niepełnoletność,
  • Stan wskazujący na spożycie alkoholu lub brak zachowanej, obowiązkowej abstynencji przez minimum dwie doby przed rozpoczęciem działań chirurgicznych – lekarz zobowiązany jest do wykonania testu trzeźwości. W przypadku stwierdzenia alkoholu w wydychanym powietrzu, szansą na odbycie implantacji jest wcześniejsze udanie się na odtrucie alkoholowe,
  • Nadwrażliwość na składniki tabletki Esperal,
  • Ciąża, laktacja,
  • Choroby przewlekłe: sercowo-naczyniowo-krążeniowe, onkologiczne, wątroby, nerek, układu oddechowego, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe.

Atuty zabiegu

Zabieg posiada liczne pozytywy:

  • Jest całkowicie bezpieczny – odbywa się pod opieką i kontrolą wykwalifikowanego lekarza chirurgii,
  • Jest mało inwazyjny – skóra zostaje nacięta na niewielkim jej fragmencie, zwykle od 1 do 2 cm szerokości,
  • W profesjonalnych gabinetach takich jak https://esperalkatowice.pl/ przeprowadzany jest w sterylnych i higienicznych warunkach. Lekarze w takich miejscach mają do dyspozycji jednorazowe i jałowe narzędzia, oryginalne leki i wyroby medyczne renomowanych przedsiębiorstw, a także nowoczesny sprzęt,
  • Jest bezbolesny,
  • Nie powoduje skutków ubocznych – pod warunkiem, że wszywka stosowana jest zgodnie z zaleceniami lekarza. Tym samym nie jest ona wyczuwalna w dotyku przez skórę, nie krępuje ruchów, nie wpływa na działanie przyjmowanych na co dzień leków,
  • Nie ma potrzeby hospitalizacji – jeszcze tego samego dnia można wrócić do swoich obowiązków,
  • Pozwala na zmianę swoich nawyków i podejścia do abstynencji, umożliwia trwałe życie w trzeźwości, wzmacnia motywację i chęć do zmian.

Opis zabiegu implantacji wszywki alkoholowej

Zabieg odbywa się w kilku etapach:

  • Wstępny wywiad medyczny – jest to najważniejsza część zabiegu. Podczas niej lekarz weryfikuje istnienie przeciwwskazań, diagnozuje ogólny stan Pacjenta oraz fazę rozwoju choroby alkoholowej, dokonuje pomiaru trzeźwości, dobiera indywidualnie pod Pacjenta dawkę leku, wydaje do podpisania stosowne dokumenty, takie jak zgoda na zabieg oraz świadomość konsekwencji łączenia Disulfiramu z etanolem,
  • Podanie znieczulenia miejscowego – dzięki temu Pacjent nie czuje bólu, a jest świadomy wszelkich działań związanych z zabiegiem i z jego osobą,
  • Nacięcie skóry i implantacja wszywki – lekarz wspólnie z Pacjentem wybiera miejsce ulokowania tabletek. Zazwyczaj jest to pośladek, łopatka lub ramię, ponieważ są to miejsca, które zapewniają dyskrecję Pacjentowi. Po zabiegu powstaje blizna. Jest ona niewielkich rozmiarów i ledwo widoczna, aczkolwiek dla Pacjenta korzystnie jest wykonać nacięcie w miejscach zwykle zakrytych ubraniem. Następnie w powstałe miejsce głęboko pod skóra za pomocą sterylnych narzędzi umieszcza się lek,
  • Powstała rana zaszywana jest szwami – warto zainteresować się pakietem udogodnień oferowanym przez gabinet. Może okazać się, że w standardzie podaje się szwy nierozpuszczalne, a do rozpuszczalnych należy dopłacić. Jest to o tyle korzystne, że nie ma wtedy potrzeby ich zdejmowania na kolejnej wizycie,
  • Zabieg kończy się przyłożeniem opatrunku i podaniem antybiotyków – opatrunek należy regularnie zmieniać w domu,
  • Na wyjściu Pacjent otrzymuje zaświadczenie o odbyciu zabiegu z zastosowaniem oryginalnego leku.

Zalecenia medyczne

Oprócz oczywistego zakazu spożywania alkoholu istnieją pewne kwestie, które należy przewidzieć lub zastosować. Przede wszystkim w dniu zabiegu zaleca się wybór luźnego ubrania, które nie będzie krępować ruchów i nie będzie podrażniać świeżej rany. Dodatkowo istnieje konieczność obserwowania procesu gojenia się rany. W przypadku zaobserwowania wycieku surowicy i obrzęku należy skonsultować się z lekarzem – może to świadczyć o odrzuceniu wszywki jak ciała obcego. Dodatkowo kilka dni po zabiegu należy zrezygnować z ciężkich aktywności fizycznych i dźwigania ciężarów, aby nie dopuścić do przesunięcia tabletek lub pęknięcia szwów. Warto także w dniu zabiegu zapewnić sobie opiekę osoby towarzyszącej, ponieważ podane znieczulenie może (ale nie musi) wpłynąć na zdolności prowadzenia samochodu.

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button