Restrukturyzacja długu, czyli nowa szansa dla dłużników
Restrukturyzacja długu to szansa na oddłużenie przedsiębiorstwa, które straciło płynność finansową i uniknięcie konieczności ogłoszenia upadłości. Kiedy możliwe jest otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i jakie są tego skutki?
Trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa wymaga podjęcia odpowiednich działań, które uratują firmę przed upadkiem. Podjęcie zdecydowanych kroków i posiadanie planu na odbudowanie sytuacji finansowej mogą sprawić, że nie będzie konieczności ogłoszenia upadłości dłużnika.
Zadłużenie przedsiębiorstwa
Zadłużenie przedsiębiorstwa to sytuacja, która wymaga podjęcia skutecznych działań, dzięki którym ogłoszenie upadłości nie będzie konieczne, a firma odzyska płynność finansową. Są różne sposoby, które mogą poprawić sytuację finansową firmy. W niektórych sytuacjach możliwe jest przedawnienie długu. Jeśli dług się przedawni, dłużnik może zgodnie z prawem odmówić jego zapłaty. Wierzyciel zostanie wtedy pozbawiony możliwości odzyskania należności na drodze sądowej i egzekucyjnej. Przedawnienie nie sprawia, że dług przestaje istnieć, po prostu wierzyciel nie może zmusić dłużnika do zapłaty. Zasadniczo, roszczenia przedawniają się po upływie 6 lat, chyba że są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub są to roszczenia okresowe – wtedy przedawniają się po 3 latach.
Innym sposobem na wyjście z zadłużenia jest restrukturyzacja długu. Jest ona przeznaczona dla przedsiębiorców, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Postępowanie restrukturyzacyjne jest możliwe wtedy, gdy firma rokuje naprawę i ma pomysł na poprawę swojej sytuacji finansowej.
Czym jest restrukturyzacja?
Restrukturyzacja to szereg działań, które mają poprawić sytuację firmy. Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości. Dłużnik ustala z wierzycielami nowy plan spłaty zobowiązań, co ma pomóc w oddłużeniu przedsiębiorstwa. W postępowaniu restrukturyzacyjnym firma jest też chroniona przed egzekucją i wypowiedzeniem umów. Dogodne raty, ustalone wraz z wierzycielami pomogą firmie odzyskać dobrą kondycję. Jakie rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych wyróżniamy?
- Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) – teraz zawiera większość elementów uproszczonej (covidowej) restrukturyzacji i jest prowadzone w niezwykle zbliżony sposób. Postępowanie charakteryzuje się tym, że to doradca restrukturyzacyjny decyduje o otwarciu tego postępowania (publikuje obwieszczenie).
- Przyspieszone postępowanie układowe (PPU) – postępowanie na wniosek do Sądu. Sąd otwiera postępowanie i wyznacza nadzorcę sądowego, który prowadzi postępowanie.
- Postępowanie układowe – jest podobne do przyspieszonego postępowania układowego. Główna różnica polega na tym, że to postępowanie można przeprowadzić posiadając ponad 15% wartości zobowiązań spornych w zestawieniu do wszystkich zobowiązań.
- Postępowanie sanacyjne – w tym przypadku kontrolę nad firmą może przejąć zarządca i może on ingerować w wewnętrzne sprawy przedsiębiorstwa. Jest to najbardziej rygorystyczny rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego.
Jakie skutki dla firmy przyniesie restrukturyzacja przedsiębiorstwa?
Restrukturyzacja to szansa na uniknięcie ogłoszenia upadłości, warto więc skorzystać z niej, kiedy firma jest w złej kondycji. Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny KPR jest odpowiedzialny za podjęcie decyzji, czy przedsiębiorstwo kwalifikuje się do postępowania. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie analizy sytuacji firmy. Restrukturyzacja ochroni firmę przed postępowaniem egzekucyjnym i pomoże wypracować plan spłaty, na czym skorzysta zarówno firma, jak i wierzyciele. W ten sposób przedsiębiorstwo może wyjść z problemów finansowych i odbudować swoją pozycję.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera