Region

Hala hermetyczna MPGK Katowice zacznie funkcjonować prawdopodobnie na wiosnę przyszłego roku

Postęp prac na budowie hali hermetycznej MPGK Katowice umożliwił rozpoczęcie procedury uzyskiwania zezwolenia na użytkowanie obiektu. O zakończeniu procesu budowlanego zawiadomiono właściwe służby państwowe, które przeprowadziły już część kontroli obiektu znajdującego się przy ul. Milowickiej 7A. 

 

Do tej pory halę hermetyczną odwiedziły służby Straży Pożarnej oraz Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Obecnie trwają procedury kontrolne prowadzone przez Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który jest odpowiedzialny za wydanie stosownych pozwoleń na użytkowanie obiektu przez MPGK Katowice. Uzyskanie tego pozwolenia będzie jednocześnie zakończeniem inwestycji budowy hali hermetycznej. Ostatnim etapem na drodze do uruchomienia tej części zakładu będzie uzyskanie tzw. pozwolenia zintegrowanego, wydawanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, do którego złożono już odpowiedni wniosek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Uchwała antysmogowa wejdzie w życie za kilka dni. Kopcenie będzie nielegalne

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Obowiązkowe szczepienia w Polsce od 1 marca 2022. Kto musi się zaszczepić?

W jednych miastach zbierają, w innych sadzą. Co zrobić z choinką po świętach?

– Pozwolenie zintegrowane jest niezbędne do tego, aby po okresie prób można było w pełni korzystać z możliwości nowej części zakładu – mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice. – Mamy nadzieję, że uzyskiwanie odpowiednich zgód przebiegnie sprawnie i w jak najkrótszym czasie – dodaje.


ZOBACZ WYDANIE SILESIA FLESZ


Zakres prac

Listopad był okresem finalnych prac przeprowadzonych na terenie zakładu MPGK przy ul. Milowickiej. W tym czasie wykonano ostatnie prace betonowe, w tym wylanie posadzki bioreaktorów oraz posadzki zewnętrznej, umiejscowionej wzdłuż systemów oczyszczających ścieki i powietrze. Wykonano również montaż ostatnich obróbek blacharskich w hali łącznikowej. W minionym miesiącu zakończono też instalację systemu wentylacyjnego, odpowiedzialnego za napowietrzanie bioreaktorów, jak i pobieranie powietrza z hali łącznikowej. Dodatkowo podłączone zostały podczyszczalnia ścieków, płuczki wodne, emitory oraz pompownie dla poszczególnych strumieni ścieków.

Co dzieje się obecnie

– Obecnie rozpoczynamy programowanie aparatur kontrolno-pomiarowych w poszczególnych elementach systemu wraz z jednostką centralną, która steruje całym procesem. Kalibracja poszczególnych komponentów, jak na przykład scrubbery czy podczyszczalnia ścieków, nastąpi już na tzw. „żywym organizmie” w trakcie prób eksploatacyjnych prowadzonych pod pełnym obciążeniem – mówi Tadeusz Duda, Dyrektor Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów w MPGK Katowice. Po uzyskaniu wszystkich zgód, a także uruchomieniu aparatur w hali będzie można powiedzieć, że inwestycja została w całości ukończona i oddana do użytkowania, najprawdopodobniej będzie to z początkiem wiosny.

Przetwarzanie odpadów

Budowa hali, której koszt wyniósł 17 mln zł, jest ostatnim etapem kompletnej hermetyzacji procesu stabilizacji odpadów biodegradowalnych. Technologia nowego obiektu będzie umożliwiała skoncentrowanie całego procesu biologicznego przetwarzania odpadów organicznych wytworzonych ze zmieszanych odpadów komunalnych w jednym szczelnym kompleksie, co nie tylko zminimalizuje ewentualne uciążliwości zapachowe, ale również poprawi efektywność procesu przetwarzania odpadów. Projekt nowego obiektu uwzględnił również układ podczyszczania odcieków technologicznych, co pozwoli ponownie wykorzystać uzyskaną wodę do przyszłych procesów przeprowadzanych w zakładzie.


Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!


 

źr. UM Katowice/mps

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button