Region

Z porcelany, szkła, parafiny. Wystawa betlejek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Święta Rodzina z porcelany, parafiny czy szkła, a nawet w łupinie orzecha. W Muzeum Górnośląskim trwa wystawa Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki europejskie, która zadziwia różnorodnością. Zwiedzający mogą tu zobaczyć nie tylko śląskie betlejki, ale także szopki holenderskie, hiszpańskie, francuskie oraz pochodzące z Irlandii, Węgier, Austrii czy Armenii.

 

Na tegorocznej wystawie zaprezentowane zostaną nie tylko śląskie betlejki, ale także szopki europejskie pochodzące z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz prywatnych zbiorów kolekcjonera szopek. Szopki europejskie powstają w dwóch nurtach. Jeden to minimalizm – nie są to szopki rozbudowane. Każda z nich jest wykonana z innego materiału.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Uchwała antysmogowa wejdzie w życie za kilka dni. Kopcenie będzie nielegalne

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Obowiązkowe szczepienia w Polsce od 1 marca 2022. Kto musi się zaszczepić?

W jednych miastach zbierają, w innych sadzą. Co zrobić z choinką po świętach?

– Są figury ze szkła, porcelany, parafiny, mamy odlew żeliwny z motywem bożonarodzeniowym oraz figurki Świętej Rodziny umieszczone w łupinie orzecha. Z kolei kolekcjoner dostarczył nam szopki drugiego typu – bardzo duże, wręcz całe miasteczka, w tym figury postaci na pierwszy rzut oka niezwiązanych z Bożym Narodzeniem. Jest więc rybak, piekarz, rzeźnik, scenki z targowiska – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kurator wystawy, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego.


ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ


Nowością tegorocznej wystawy są kopie figur szopkowych, których można dotykać. Figury przygotowano z myślą o niewidzących i niedowidzących oraz najmłodszych zwiedzających. Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2022 r.

Historia betlejemskiej szopki

Tradycja powstawania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, kiedy to w noc Bożego Narodzenia św. Franciszek z Asyżu ustawił pierwszą stajenkę w miejscowości Greccio. Na Śląsk szopka – betlejka – zawitała w XVII wieku i do lat 30. XX wieku była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domu.

– Śląska betlejka to nie tylko figury, ale przede wszystkim stajenka, najczęściej wykonana własnoręcznie. Podstawą jest Święta Rodzina umieszczona wewnątrz drewnianej szopy. Oczywiście w centralnej części znajduje się nowonarodzony Jezus, którego figurka często była znacznie większa od pozostałych. Za nim wołek i osiołek. Kolejne figury, które były niezbędne w betlejce to Trzej Królowie, przynajmniej jeden pastuszek, wielbłąd z poganiaczem i owieczki. Istotny jest tu przekaz ewangeliczny, to odróżnia nasze betlejki od np. szopek krakowskich” – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak.


Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!


 

źr. UM Bytom

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button